19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o swoich planach, zdrowiu i przyjmowaniu Komunii św. przez katolików dopuszczających aborcję - zapowiedź wywiadu

Ocena: 2.375
1138

Papież Franciszek odbył z watykanistą agencji prasowej Reuters Philipem Pullellą nie opublikowaną jeszcze, półtoragodzinną rozmowę, podczas której został zapytany m.in. o stan swojego zdrowia, planowane podróże apostolskie - w tym do Moskwy i Kijowa, o ewentualną rezygnację z papieskiego urzędu oraz niedawne uchylenie przez Sąd Najwyższy USA powszechnego prawa do aborcji.

Szczegóły wywiadu zdradził jego autor, z którym spotkał się Ojciec Święty. Jak relacjonuje, na początkowe pytanie o swoje samopoczucie papież zażartował, że "jeszcze żyje". Podkreślił, że konieczność odwołania podróży apostolskiej do Republiki Demokratycznej Konga i Sudanu Południowego była dla niego bardzo bolesna. Pullella wyjaśnia też, że lekarze zalecili papieżowi dodatkowe 20 dni rehabilitacji i odpoczynku, aby z jego kalendarza nie została wycofana także podróż apostolska do Kanady.

Ojciec Święty po raz pierwszy opowiedział publicznie o szczegółach swoich dolegliwości z kolanem, "mówiąc, że doznał 'małego złamania' w kolanie, gdy zrobił niewłaściwy krok podczas zapalenia więzadła. "Mam się dobrze, powoli dochodzę do siebie" - powiedział, dodając, że złamanie było składane, w czym pomogły lasero- i magnetoterapia.

Franciszek odrzucił pogłoski o wykryciu u niego przed rokiem nowotworu podczas sześciogodzinnej operacji usunięcia części okrężnicy z powodu zapalenia uchyłków, schorzenia częstego u osób starszych. "Ta operacja była wielkim sukcesem" - powiedział, dodając ze śmiechem, że "nie powiedzieli mi nic o rzekomym raku". W omówieniu wywiadu opublikowanym przez Reutersa powiedział jednak, że nie chce operacji na kolanie, ponieważ znieczulenie ogólne podczas zeszłorocznej operacji miało negatywne skutki uboczne.

Papież Franciszek wyraził nadzieję na odwiedzenie w najbliższym czasie Moskwy i Kijowa, podkreślając, że najpierw chciałby pojechać do stolicy Rosji. Miał potwierdzić, że w tej sprawie nawiązane zostały kontakty między kard. Pietro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu, a ministrem spraw zagranicznych Rosji Sieriejem Ławrowem.

Wg relacji dziennikarza agencji prasowej Reuters Ojciec Święty odniósł się także do pogłosek, jakoby jego sierpniowa wizyta w Aquili, konsystorz i spotkanie poświęcone omówieniu nowej konstytucji apostolskiej miały zwiastować jego rezygnację z papieskiego urzędu.

Franciszek, czujny i spokojny przez cały wywiad, gdy omawiał szeroki zakres spraw międzynarodowych i kościelnych, wyśmiał ten pomysł

- pisze Pulella, w omówieniu swojej rozmowy z papieżem i cytuje jego reakcję: "To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!"

Franciszek powtórzył jednak przy tym swoje często deklarowane stanowisko, że może kiedyś zrezygnować, jeśli słabnące zdrowie uniemożliwi mu kierowanie Kościołem".

Podczas rozmowy został też poruszony temat niedawnego uchylenia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych powszechnego prawa do aborcji

Franciszek powiedział, że szanuje tę decyzję, ale nie ma wystarczających informacji, aby wypowiadać się o niej z prawnego punktu widzenia

- informuje Reuters.

Innym jeszcze tematem była możliwość przyjmowania Komunii świętej przez polityków deklarujących się jako katolicy, którzy osobiście sprzeciwiają się aborcji, ale popierają prawo innych do wyboru. Było to nawiązanie do niedawnego udziału we Mszy św. w Bazylice Watykańskiej Nancy Pelosi, przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Kiedy Kościół traci swoją duszpasterską naturę, kiedy biskup traci swoją duszpasterską naturę, stwarza to problem polityczny. To wszystko, co mogę powiedzieć

- miał stwierdzić Ojciec Święty, cytowany przez autora wywiadu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter