5 kwietnia
niedziela
Ireny, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Nie wolno nam zapomnieć o Auschwitz!

Ocena: 0
773

W zwiazku z przypadającą 27 stycznia 75. rocznocą wyzwolenia niemieckiego koncentracyjnego obózu zagłady KL Auschwitz-Birkenau z przedstawicielami Centrum Szymona Wiesenthala spotkał się na audiencji w Watykanie papież Franciszek. - Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej. Nawet jeśli ostatni świadkowie wymrą, nie możemy o tym zapomnieć - mówił.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

My, chrześcijanie i Żydzi, jako pierwsi jesteśmy wezwani, aby coraz bardziej odkrywać nasze wspólne bogate dziedzictwo duchowe. Wyraża się ono w działaniu, w którym nie tworzy się barier i nie wyklucza nikogo, ale buduje się przestrzeń dla innych; w którym nie popiera się rozwiązań siłowych, lecz wspiera drogi bliskości i przyjaźni

- mówił Ojciec Święty. Przyznał, że dziś trudno nam zatrzymać się i zadumać nad istotą spraw, pomilczeć i wsłuchać się w krzyk cierpiącej ludzkości.

Współczesny konsumizm wyraża się także w słowach: ile niepotrzebnych słów, ile czasu straconego na kontestację i oskarżanie, ile krzyków, w których obrażamy ludzi, bez przejmowania się tym, co się mówi. [...] Natomiast cisza pomaga w zachowaniu pamięci. Jeśli utracimy pamięć, zburzymy przyszłość. Rocznica niewymownego okrucieństwa, którą ludzkość odkryła 75 lat temu, wzywa nas do zatrzymania się, aby zamilknąć i powrócić do pamięci. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi.

– przestrzegał Ojciec Święty.

Franciszek wyznał, że martwi go „samolubna obojętność”, którą odczuwał „w wielu częściach świata”.

Coraz więcej ludzi myśli tylko o sobie. Życie jest dobre, gdy wszystko idzie dobrze dla nas. A gdy coś mi się nie podoba, czegoś nie otrzymuję - wybucha gniew i złość… W ten sposób przygotowujemy grunt pod populizm, jak to widzimy wokół siebie. Na takim gruncie szybko wzrasta nienawiść. Niedawno przeżyliśmy barbarzyńskie przypadki odradzającego się antysemityzmu. Nigdy nie przestanę potępiać wszelkich form antysemityzmu! Aby jednak rozwiązać problem u podstaw, musimy także dotrzeć na pole, na którym rośnie nienawiść, aby zasiać tam pokój. Najlepszym sposobem na ochronę innych jest integracja i lepsze ich zrozumienie: integracja tych, którzy są marginalizowani, podanie dłoni tym, którzy są daleko, pomaganie tym, którzy są ofiarami nietolerancji i dyskryminacji

- wezwał papież. I zaapelował o "przeoranie ziemi, gdzie rodzi się nienawiść, by zasiać tam pokój".

Jeszcze dziś jesteśmy świadkami nawracających barbarzyńskich aktów antysemityzmu. Nie ustanę w jednoznaczym potępianiu takich czynów. Aby zmierzyć się z tym problemem u jego korzeni, musimy zaangażować się w «przeoranie terenu», na którym rodzi się nienawiść, siejąc tam pokój [...] Czyni się to poprzez integrację, poszukiwanie i rozumienie drugiego – w ten sposób jeszcze bardziej chronimy siebie samych. Dlatego pilną rzeczą jest reintegracja osób marginalizowanych, podanie ręki tym, którzy są daleko, wspieranie tych, którzy są odrzuceni, bo nie mają żadnych środków ani pieniędzy, pomoc ofiarom nietoleracji i dyskryminacji.

Franciszek przypomniał w tym kontekście tekst deklaracji Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”, który nadał nowy wymiar stosunkom między judaizmem a Kościołem katolickim. „Tekst ten mówi o bogatym duchowym dziedzictwie żydów i chrześcijan” - przypomniał Franciszek.

Czuję, że dzisiaj, a zwłaszcza dzisiaj, jesteśmy wezwani do wykonywania tej posługi: tworzenia bliskości zamiast utrzymywania dystansu; wyboru wspólnej drogi zamiast prób wymuszania rozwiązań. Jeśli nie zrobimy tego, my którzy wierzymy w jednego Boga, kto zamiast nas to zrobi? W Księdze Wyjścia napisano kiedyś, że Bóg pamiętał o swoim przymierzu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem (por. Wj 2,24). Pamiętajmy więc o przeszłości i weźmy ją sobie do serca, gdy ludzie cierpią. W ten sposób będziemy uprawiać pole braterstwa

- powiedział Franciszek.

Centrum Szymona Wiesenthala powstało w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się obroną praw człowieka i zachowaniem pamięci o Holokauście. Nosi imię żydowskiego działacza, tropiciela hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Posiada Archiwa, Bibliotekę i Muzeum Tolerancji ze zbiorami składającymi się z ponad 40 tysięcy pozycji.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 kwietnia

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!
Dziś w Kościele: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Wielki Tydzień
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Mt 21,1-11; Iz 50,4-7; Ps 22,8-9.17-20.23-24; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
5 kwietnia – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter