29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek na Węgrzech

Ocena: 5
1417

Papieska pielgrzymka na Węgry (28–30 kwietnia) pod hasłem „Chrystus jest naszą przyszłością” jest drugą wizytą Franciszka u naszych bratanków. Do jakiego kraju jedzie?

fot. xhz

Panorama Budapesztu ze Wzgórza Zamkowego

Węgry nam, Polakom, nieodzownie kojarzą się z atmosferą braterstwa i przyjaźni. Jest to kraj chrześcijański, z dużą liczbą katolików i protestantów. Wynika to z jego historii. W Księstwie Siedmiogrodzkim, będącym pozostałością po podbitym przez Turków królestwie Węgier, ogłoszono na sejmie w Torda w 1568 r. edykt gwarantujący tolerancję religijną dla protestantów. Ten akt prawny porównywany jest do uchwalonej w 1573 r. w Rzeczypospolitej konfederacji warszawskiej, zawierającej postanowienia dotyczące zapewnienia swobody wyznania szlachcie.

Kościoły katolicki i reformowany zbliżyły się do siebie w okresie komunizmu, kiedy to władza inwigilowała i prześladowała obie instytucje. Uchwalona w 2011 r. nowa konstytucja Węgier wprost odwołuje się do dziedzictwa pierwszego króla Węgier, św. Stefana, a Węgry nazwane są w niej państwem chrześcijańskim.

Wizyta papieża na Węgrzech jest zatem tym bardziej ciekawa, że czekają na niego nie tylko katolicy, ale także znaczna część protestantów. Ponadto ostatnim papieżem, który odwiedził ten kraj przed Franciszkiem, był Jan Paweł II, o którym Węgrzy również mówią „nasz papież”.

 


PONOWNIE NA WĘGRZECH

Pod koniec lutego br. watykańskie Biuro Prasowe potwierdziło, że papież przyjął zaproszenie węgierskich władz państwowych i kościelnych. – Bardzo czekamy na tę wizytę papieża Franciszka, która odbędzie się między 28 a 30 kwietnia w Budapeszcie. Tym bardziej się cieszymy, że papież Franciszek podczas Kongresu Eucharystycznego w 2021 r. odwiedził Budapeszt. Wtedy głównym celem wizyty był ten kongres, ale teraz jest nim przyjazd do Węgrów. Odbędą się też spotkania polityczne z prezydentem i premierem – powiedziała ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

W 2021 r. Ojciec Święty spędził w Budapeszcie niecały dzień, a na Słowacji kilka dni. Teraz postanowił powrócić na Węgry na dłużej. W programie wizyty znalazły się liczne spotkania z różnymi grupami wiernych.

W piątek 28 kwietnia po przylocie do Budapesztu papież uda się do Pałacu Sándora, siedziby prezydenta, na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam także z prezydent Katalin Novák, a następnie z premierem Viktorem Orbánem. W siedzibie premiera – dawnym klasztorze karmelitów – wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa. Potem odwiedzi bazylikę św. Stefana, gdzie odbędzie się spotkanie z biskupami, kapłanami, zakonnikami, seminarzystami i katechetami.

W sobotę Ojciec Święty złoży wizytę w szpitalu pediatrycznym, gdzie spotka się z dziećmi z Instytutu bł. László Batthyány-Strattmanna. Następnie uda się do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej na spotkanie z ubogimi i uchodźcami z Ukrainy. W okolicach popołudnia zapowiedziano spotkanie Franciszka z młodzieżą w obiekcie sportowym Papp László Budapest Sportaréna. Pod koniec dnia w Nuncjaturze Apostolskiej odbędzie się prywatne spotkanie papieża z węgierskimi jezuitami.

W niedzielę rano odprawi Mszę świętą na placu Lajosa Kossutha przed węgierskim parlamentem, którą zakończy modlitwa „Regina coeli”. Po południu spotka się z przedstawicielami świata akademickiego i kultury na Wydziale Informatyki i Nauk Bionicznych Katolickiego Uniwersytetu im. Pétera Pázmányego w Budapeszcie.

Pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie Franciszek odwiedzi kraj bezpośrednio z nią graniczący. W programie wizyty znalazło się także spotkanie z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w Budapeszcie. – Warto podkreślić, że Węgry przeprowadzają teraz największą akcję pomocy humanitarnej w historii swojego państwa. Jesteśmy krajem sąsiadującym z Ukrainą, więc tym bardziej jesteśmy solidarni i udzielamy wszelkiego wsparcia uchodźcom. Cieszymy się również, że papież zechce spotkać się z uchodźcami i wysłuchać ich. To jest bardzo ważny gest, szczególnie dla tych ludzi, którzy uciekają od cierpienia i czekają na koniec wojny. Węgierskie stanowisko w tej sprawie jest bardzo klarowne – im wcześniej dojdzie do rozmów pokojowych, tym mniej będzie ofiar śmiertelnych – podkreśla Orsolya Zsuzsanna Kovács.

 


W OCZEKIWANIU

Nagrany został oficjalny hymn wizyty „Chrystus, nasza przyszłość”, przygotowany przez zespół Camino. Premierowe wykonanie odbędzie się w sobotę 29 kwietnia w Papp László Budapest Sportaréna. Utwór ma dwa przesłania: mówi o wytrwałości i zwycięstwie nad ciemnością, ale także o potrzebie pokoju. „Chrystus, nasza przyszłość” jest także częścią musicalu poświęconego życiu założyciela zakonu jezuitów, św. Ignacego Loyoli.

Centralnym motywem logotypu pielgrzymki jest most łańcuchowy Istvána Széchenyiego w Budapeszcie, pierwszy w stolicy i najstarszy na Węgrzech. Zbudowano go nad Dunajem w 1849 r., aby łączył dwa miasta: ówczesną stolicę Węgier Budę z Pesztem. Symbolika logo przywołuje wielokrotnie powtarzane przez papieża słowa o potrzebie budowania mostów między ludźmi.

Oba filary mostu ukazane są w barwach Stolicy Apostolskiej (żółta i biała) oraz Węgier (czerwona, biała i zielona). Logo otoczone jest kołem, które symbolizuje Eucharystię oraz świat zbawiony przez Chrystusa. Z lewej strony koła znajduje się krzyż, co ma przypominać przemówienie Franciszka wygłoszone 12 września 2021 r. w Budapeszcie, w którym mówił o krzyżu jako moście między przeszłością i przyszłością.

– To jest moim zdaniem bardzo ważna wskazówka, szczególnie dla młodzieży, zwłaszcza gdy dociera do niej dziś tyle różnych bodźców. Przypomina mi się motto Jánosa Esterházyego, który zawsze mówił, że naszym znakiem jest krzyż. Warto pamiętać o tej postaci, bo jego ojcem był węgierski hrabia, a matką Polka i trwa właśnie jego proces beatyfikacyjny – mówi pani ambasador.

Duchowni i świeccy przygotowują się też duchowo do wizyty. – W całym Kościele na Węgrzech wprowadzona została codzienna modlitwa w czasie Mszy świętej, napisana przez episkopat i odmawiana przed błogosławieństwem. Jest dosyć ciekawa, bo zawiera się w niej podziękowanie Bogu za opatrzność, która towarzyszyła Węgrom przez historię, następnie wyznanie grzechów i prośba, aby poznawać Jezusa Chrystusa. Modlitwa przyzywa wstawiennictwa Maryi – Wielkiej Pani Węgrów – oraz wszystkich węgierskich świętych. Poza tą modlitwą organizowane są adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji przygotowania duchowego do wizyty papieża i z prośbą o owoce wizyty – mówi o. Paweł Cebula OFMConv, postulator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jánosa Esterházyego.

Przed papieżem Franciszkiem stoi nie lada wyzwanie. Ostatnim papieżem, który odwiedził Węgry, był św. Jan Paweł II. Ze względu na zaangażowanie tego papieża w sprawy Europy Środkowej oraz na to, że wygłaszał homilie i przemówienia w języku węgierskim, nasi południowi bratankowie również uważają go za swojego.

– Podczas beatyfikacji węgierskiej księżniczki Kingi w Starym Sączu Jan Paweł II w 1999 r. powiedział, że jeżeli Polak nauczył się języka węgierskiego, to pokonał już połowę drogi do nieba – wspomina z uśmiechem Orsolya Zsuzsanna Kovács.

 


KATOLICYZM PO WĘGIERSKU

Około 60 proc. Węgrów to katolicy obrządku rzymskiego i greckiego, natomiast 20 proc. stanowią kalwiniści – członkowie Węgierskiego Kościoła Reformowanego. Aż 20 proc. Węgrów deklaruje się jako niewierzący. Z danych Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego wynika, że aż 625 placówek edukacyjnych zarządzanych jest przez Kościoły. Oznacza to, że ponad 20 proc. dzieci na Węgrzech uczy się w instytucjach kościelnych.

Warto zaznaczyć spadek liczby aborcji wykonywanych na Węgrzech, z 90 tys. w 1990 r. do 22 tys. w 2021 r. Chociaż węgierska konstytucja gwarantuje ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, to aborcja nie jest w tym kraju penalizowana. Jednak silne pozostają kampanie społeczne i informacyjne dotyczące skutków aborcji.

– W 2006 r. biskupi Węgier ogłosili wielką akcję modlitewną. Należy podkreślić niesamowitą odwagę ze strony biskupów za słowa „Tylko miłosierdzie Boże może uratować nasz naród” i przypomnienie wezwania sługi Bożego kard. Józsefa Mindszentyego, który powiedział, że jeśli będzie milion modlących się Węgrów, to będzie spokojny o naród. To było ogólne wezwanie do modlitwy i dzięki temu też dużo protestantów i innych chrześcijan włączyło się do tej modlitwy. Według samych zgłoszeń było to 1,5 miliona modlących się, czyli tych, którzy odpowiedzieli na apel w formie zgłoszenia – skomentował o. Paweł Cebula OFMConv. – Dziś jest podobnie, tylko Miłosierny może nas uratować! Jeśli Go posłuchamy – dodaje.

Oczekiwana wizyta namiestnika Chrystusowego w kraju naszych bratanków będzie doskonałą okazją, żeby sobie o tym przypomnieć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter