24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek na "Anioł Pański": Gdzie jest za dużo "ja", tam mało jest Boga

Ocena: 4.6
564

Wystrzegajmy się narcyzmu i ekshibicjonizmu, opartego na próżności, bo tam, gdzie jest za dużo „ja”, mało jest Boga – przestrzegł 23 października Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież przed modlitwą „Anioł Pański” odniósł się do fragmentu Ewangelii czytanego w XXX niedzielę (por. Łk 18, 9-14), zawierającego przypowieść o modlitwie faryzeusza i celnika. Zauważył, że rozgrywa się między dwoma dynamikami, wyrażonymi przez dwa czasowniki: wznieść i zstępować. Wznoszenie, wyjście oznacza w Piśmie Świętym dążenie do spotkania z Bogiem. Jednak jego koniecznym warunkiem jest zstąpienie w głąb siebie.

W pokorze bowiem stajemy się zdolni do tego, żeby bez udawania zanieść Bogu to, czym jesteśmy, ograniczenia i rany, grzechy i nędze, które obciążają nasze serca, i by błagać o Jego miłosierdzie, aby nas uzdrowił i podniósł. Im bardziej uniżamy się w pokorze, tym bardziej Bóg nas wynosi ku górze 

– przypomniał Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pycha duchowa prowadzi do tego, że uważamy siebie za dobrego i osądzamy innych i w ten sposób, czcząc własne „ja”, usuwamy Boga. Papież zachęcił do spojrzenia na siebie.

Wystrzegajmy się narcyzmu i ekshibicjonizmu, opartego na próżności, który prowadzi także nas, chrześcijan, nas, księży, nas, biskupów, do tego, że zawsze mamy na ustach słowo „ja”: „zrobiłem to, napisałem tamto, powiedziałem tamto, zrozumiałem tamto”, i tak dalej. Tam, gdzie jest za dużo „ja”, mało jest Boga 

– przestrzegł Franciszek, zachęcając wiernych do naśladowania pokory i uniżenia Najświętszej Maryi Panny.

++++++++

Na zakończenie modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek zarejestrował swój udział w przyszłorocznych 37. Światowych Dniach Młodzieży, inaugurując tym samym działanie elektronicznego systemu rejestracyjnego. W ślad za nim, od dziś mogą zapisywać się na to spotkanie pielgrzymi, biskupi, a także kandydaci do wolontariatu i tzw. Festiwalu Młodych.

Drodzy młodzi, zapraszam was, byście zapisali się na to spotkanie, podczas którego ponownie odnajdziemy radość braterskiego objęcia między narodami i pokoleniami. Objęcia, pojednania i pokoju, którego tak bardzo potrzebujemy

– powiedział papież Franciszek, rejestrując się jako pierwszy uczestnik i pielgrzym przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. W oknie Biblioteki Pałacu Apostolskiego dołączyli do niego przedstawiciele portugalskiej młodzieży, którzy – jak wyjaśnił Ojciec Święty – zostali przez niego zaproszeni, by towarzyszyć mu podczas rejestracji.

Potwierdzając za pośrednictwem tableta swój udział w przyszłorocznych ŚDM, papież Franciszek otworzył elektroniczną rejestrację, która jest od dziś dostępna dla wszystkich, chcących wziąć udział w spotkaniu: młodzieży, towarzyszących im księży i sióstr, biskupów, a także kandydatów do wolontariatu, Festiwalu Młodych, a także wspólnot i zgromadzeń zakonnych, które chcą spotkać się z młodzieżą w ramach Miasta Radości, znanego dawniej jako Centrum Powołaniowe.

Rejestracja wiąże się z wyborem odpowiedniego pakietu uczestnika, który nie jest opłatą za udział w spotkaniu z papieżem (to bowiem zawsze jest darmowe), ale udziałem w kosztach świadczeń, które uczestnicy otrzymują od organizatorów, odpowiednio do wybranego przez siebie rodzaju pakietu: zakwaterowania, wyżywienia, transportu w Lizbonie, ubezpieczenia oraz plecaka pielgrzyma, wraz z zawartymi w nim materiałami. Polscy oraz polonijni pielgrzymi, którzy zgłaszać się będą za pośrednictwem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, będą mieli dodatkowo możliwość wyboru pakietu polskiego. Kierujący nim ks. Tomasz Koprianiuk uczestniczył w ubiegłym tygodniu w spotkaniu organizacyjnym dla krajowych odpowiedzialnych za ŚDM, zorganizowanym w Fatimie przez organizatorów spotkania młodych. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie KBO poda więcej szczegółów dotyczących zapisów i udziału polskiej młodzieży w przyszłorocznym spotkaniu młodych.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w dn. 1–6 sierpnia 2023 r. pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, odbywające się na terenie całej Portugalii. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: www.sdmpolska.pl

Ojciec Święty zaapelował również o pokój w Etiopii oraz pomoc dla powodzian w Afryce. Pozdrowił także grupy obecne na placu św. Piotra, w tym pielgrzymów z diecezji tarnowskiej.

Z trwogą śledzę trwającą sytuację konfliktową w Etiopii. Jeszcze raz powtarzam z głębokim niepokojem, że przemoc nie rozwiązuje sporów, a jedynie zwiększa ich tragiczne konsekwencje. Apeluję do tych, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby położyli kres cierpieniom bezbronnej ludności i znaleźli sprawiedliwe rozwiązania na rzecz trwałego pokoju w całym kraju. Niech wysiłki stron na rzecz dialogu i dążenia do wspólnego dobra prowadzą do konkretnej drogi pojednania. Niech nasze modlitwy, nasza solidarność i niezbędna pomoc humanitarna nie zawiodą naszych etiopskich braci i sióstr, tak bardzo doświadczonych.

Jestem zasmucony powodziami, które dotykają kilka krajów w Afryce i spowodowały śmierć i zniszczenia. Modlę się za ofiary i jestem blisko milionów osób wysiedlonych. Niech zostaną podjęte większe wspólne starania, aby zapobiec tym klęskom.

I pozdrawiam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów. W szczególności pozdrawiam indonezyjskich kleryków i zakonników przebywających w Rzymie; wspólnotę peruwiańską obchodzącą święto Señor de los Milagros; Centro Academico Romano Fundación oraz grupę z diecezji tarnowskiej w Polsce. Pozdrawiam wiernych z San Donà di Piave, Padwy, Pontedery i Molfetty; przygotowujących się do bierzmowania z Piacenzy, grupę „Tiberiade” z Carrobbio degli Angeli i Ruch odrzucenia przemocy z Werony. A dziś, na początku funkcjonowania nowego rządu, módlmy się o jedność i pokój we Włoszech.

Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego i przypomniał o wczorajszej beatyfikacji hiszpańskich redemptorystów – ofiar wojny domowej.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. Jest to ważna okazja, by na nowo rozbudzić we wszystkich ochrzczonych pragnienie uczestniczenia w powszechnej misji Kościoła, poprzez świadectwo i głoszenie Ewangelii. Zachęcam wszystkich do wspierania misjonarzy modlitwą i konkretną solidarnością, aby mogli kontynuować swoje dzieło ewangelizacji i promocji człowieka na całym świecie.

Wczoraj w Madrycie beatyfikowano Wincentego Renuncio Toribio i jedenastu towarzyszy ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, zabitych z nienawiści do wiary w 1936 r. w Hiszpanii. Niech przykład tych świadków Chrystusa, aż do przelania krwi, pobudza nas do konsekwencji i odwagi; niech ich wstawiennictwo podtrzymuje tych, którzy dziś starają się siać Ewangelię w świecie. Brawa dla nowych błogosławionych!

Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

Pojutrze, we wtorek 25 października, udam się do Koloseum, aby modlić się o pokój na Ukrainie i w świecie wraz z przedstawicielami Kościołów, wspólnot chrześcijańskich i religii świata zgromadzonymi w Rzymie na spotkaniu zatytułowanym „Wołanie o pokój”. Zachęcam, was do włączenia się w to wielkie błaganie do Boga. Modlitwa jest siłą pokoju. Módlmy się nadal za jakże bardzo udręczoną Ukrainę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter