29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Mniej konsumpcji, więcej surowości i prostoty

Ocena: 0
992

Do większej powściągliwości w konsumpcji zachęcił papież Franciszek, otwierając w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie obrady dorocznego kongresu diecezji rzymskiej, na którym mowa będzie o problemach wychowawczych z dojrzewającą młodzieżą.

fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

– W przepaści konsumpcjonizmu dobrze nam zrobi, gdy zrobimy miejsce dla surowości i prostoty – powiedział papież. Ojciec Święty ze współczuciem mówił o dorosłych – w tym także rodzicach – którzy chcą być wiecznie młodzi i z tego powodu nie ma dziś konfrontacji pokoleń, lecz rywalizacja, jakby wszyscy byli w tym samym wieku. Przestrzegł przed wujkami, ujawniając, że pierwszych „brzydkich wyrazów” nauczył go „wujek stary kawaler”.

Spotkanie w katedrze biskupa Rzymu, czyli w bazylice św. Jana na Lateranie, zagaił dotychczasowy wikariusz papieski dla stołecznej diecezji kardynał Agostino Vallini, który swoją dotychczasową pracę u boku Franciszka nazwał "wielką łaską". Papież odpowiadając mu ujawnił, że 13 marca 2013 roku, zaraz po wyborze, kiedy zdał sobie sprawę, że będzie biskupem Rzymu, pomyślał o kardynale Vallinim i poczuł się od razu spokojniejszy. Przyznał, że kardynał, który jest osobą bardzo zrównoważoną, wiele razy ściągał go na ziemię. Ten wstęp papież poprzedził cytatem słów znajomego księdza, który ma zwyczaj uprzedzać, że „zanim zacznie mówić, powie dwa słowa”.

Swoje właściwe wystąpienie Franciszek zaczął od stwierdzenia, że „duch, w jakim snujemy nasze refleksje, jest nie mniej ważny od ich treści”. Nie po raz pierwszy Franciszek przytoczył pojęcie "społeczeństwa płynnego", dodając, że byłby skłonny mówić wręcz o społeczeństwie "w stanie lotnym", a to z powodu całkowitego nieraz wykorzenienia. Zachęcił młodych ludzi do szukania kontaktu i więzi z dziadkami. Innymi słowy „szukać korzeni u dziadków, odnajdować w nich konkretną historię”, jako lekarstwa na wspomniane wykorzenienie.

Papież przypomniał słuchaczom, że okres dojrzewania wczesnej młodości to czas przejściowy, gdy młody człowiek nie jest już dzieckiem, ale nie jest też jeszcze dorosłym. Jednocześnie jednak stanowczo i kilkakrotnie podkreślił, że „dojrzewanie nie jest patologią, z której należałoby leczyć nasze dzieci”. Na marginesie Franciszek przestrzegł przed wujkami, ujawniając, że pierwszych „brzydkich wyrazów” nauczył go „wujek stary kawaler”.

– Młodzi chcą być protagonistami i gotowi są angażować się we wszystko, co może ich przyprawić o zawrót głowy – mówił papież i zachęcił: – Pomóżmy im w tym, ale nie w sposób scholastyczny, lecz taki, jakiego oczekują, co doprowadzi ich do umocnienia poczucia własnej wartości.

Franciszek mówił też o tym, co nazwał „alfabetyzacją zintegralizowaną", czyli osiąganiu harmonii pomiędzy tym, co dyktuje serce, co dyktuje rozum, a co robi się faktycznie. Ta harmonijna integracja, zauważył, pomaga budować osobowość młodego człowieka.

Papież ze współczuciem mówił o dorosłych – w tym także rodzicach – którzy chcą być wiecznie młodzi. Z tego powodu nie ma dziś konfrontacji pokoleń, lecz rywalizacja, jakby wszyscy byli w tym samym wieku. – Dziś nikt nie chce się starzeć – stwierdził Franciszek, dodając, że z przykrością patrzy na mężczyzn farbujących sobie włosy. Przypomniał, że znana aktorka włoskiego kina okresu neorealizmu, Anna Magnani, na propozycję pozbycia się zmarszczek na twarzy z irytacją odpowiedziała, że nie po to pracowała na nie przez całe życie, by na starość się ich pozbywać.

Na zakończenie papież zachęcił wszystkich do większej powściągliwości w konsumpcji. – W przepaści konsumpcjonizmu dobrze nam zrobi, gdy zrobimy miejsce dla surowości i prostoty – powiedział Franciszek.

Przed przybyciem do bazyliki spotkał się on z grupą 121 uchodźców, podopiecznych 38 rzymskich parafii i zgromadzeń zakonnych, które odpowiedziały na jego apel z 6 września 2015 roku. W Wiecznym Mieście są 332 parafie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter