25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek na "Anioł Pański": Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki

Ocena: 4.9
816

Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki, jeśli nie ulegniemy grzechowi, będziemy chwalić Boga w pokorze i wielkodusznie służyć innym. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W dzisiejszą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny papież zacytował słowa św. Elżbiety skierowane do Maryi: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona”, które stały się częścią „Zdrowaś Maryjo”.

Za każdym razem, gdy odmawiamy tę piękną i znaną nam modlitwę, czynimy tak jak Elżbieta: pozdrawiamy Maryję i błogosławimy Ją, ponieważ przynosi nam Jezusa

– zapewnił Franciszek.

Przypomniał, że Maryja odpowiedziała Elżbiecie słowami „Magnificat” – hymnem uwielbienia i radości ze względu na wielkie rzeczy, których Bóg dokonał w Niej i w całej historii Jego ludu. Jednak mówiąc na przykład, że Pan „strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia”, Maryja nie daje kronikarskiego zapisu rzeczywistości, nie jest dziennikarką, ale przekazuje „coś znacznie ważniejszego: że Bóg poprzez nią rozpoczął przełom historyczny, definitywnie ustanowił nowy porządek rzeczy”. Prorokuje, że „to nie władza, sukces i pieniądze mają pierwszeństwo, lecz służba, pokora i miłość”.

Patrząc na Nią w chwale, rozumiemy, że prawdziwa władza to służba i że królować znaczy kochać. I że to jest droga do nieba

– wskazał papież.

Zadał zgromadzonym pytanie:

Czy ten proroczy przewrót zapowiedziany przez Maryję dotyka mojego życia? Czy wierzę, że kochać to królować, a służyć to władza? Że celem mojego życia jest niebo, raj? Czy może chodzi mi tylko o rzeczy ziemskie, materialne? Czy obserwując wydarzenia na świecie, daję się złapać w pułapkę pesymizmu, czy też, jak Dziewica, potrafię dostrzec działanie Boga, który przez cichość i małość dokonuje wielkich rzeczy?

Franciszek podkreślił, że we wniebowziętej Maryi widzimy cel naszej ziemskiej wędrówki, którym jest niebo. Matka Boża „pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki, jeśli i my nie ulegniemy grzechowi, będziemy chwalić Boga w pokorze i wielkodusznie służyć innym”.

++++++++

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów i zachęcił do nawiedzenia sanktuariów maryjnych oraz modlitwy o pokój, zwłaszcza na Ukrainie.

Tekst słów papieża po modlitwie „Anioł Pański” (za KAI):

Drodzy bracia i siostry!

Pozdrawiam was wszystkich Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów, rodziny, grupy parafialne, stowarzyszenia. Szczególnie pozdrawiam młodzież z diecezji Werona, zaangażowanych w obóz – szkołę, a także młodzież Niepokalanej.

Życzę radosnego święta Wniebowzięcia wam tu obecnym, tym, którzy są na wakacjach, jak również wielu osobom, które nie mogą sobie pozwolić na okres odprężenia a także osobom samotnym i chorym. Pamiętajmy o nich!. Myślę też z wdzięcznością w tych dniach o tych, którzy zapewniają niezbędne usługi dla społeczności. Dziękuję za waszą pracę dla nas.

A w tym dniu poświęconym Matce Bożej zachęcam wszystkich, którzy mają okazję odwiedzić sanktuarium maryjne, aby oddali cześć naszej niebieskiej Matce. Wielu Rzymian i pielgrzymów udaje się do bazyliki Santa Maria Maggiore, aby pomodlić się przed obrazem Salus Populi Romani. Znajduje się tam również figura Królowej Pokoju, umieszczona przez papieża Benedykta XV. Nadal przyzywajmy wstawiennictwa Matki Bożej, aby Bóg obdarzył świat pokojem, a w szczególności módlmy się za naród ukraiński.

Życzę wszystkim dobrego święta. Nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter