13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Kuria Rzymska musi się dostosowywać do wyzwań nowych czasów

Ocena: 0
1806

O konieczności zmian mówił Ojciec Święty do kardynałów i biskupów z Kurii Rzymskiej. "Kościół jest żywym ciałem i jest nim tym bardziej, im bardziej żyje pełnią Ewangelii" - mówił papież

fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL

Na początku Franciszek podziękował wszystkim osobą pracującym w kurii za zaangażowanie na rzecz Kościoła. Nawiązał też do zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zaznaczył, że te święta mówią o przymierzu miłości między Bogiem a człowiekiem. Pobudzają nas do życia na co dzień wielkim przykazaniem miłości Boga i bliźniego.

Następnie papież przywołał słowa kanonizowanego w październiku kard. Johna Henry Newmana: "życie na ziemi oznacza konieczność nieustannych zmian". Wskazał, że żyjemy w czasach epokowych zmian. Podkreślił, że mierząc się z nimi, trzeba zawsze w centrum umieszczać człowieka. Franciszek zaznaczył, że zmiany powinny opierać się głównie na wierności depozytowi wiary i Tradycji. Dodał, że muszą one też uwzględniać dotychczasowy dorobek.

Ojcec Święty mówił też o reformie Kurii Rzymskiej. Jak wskazał, ma ona przede wszystkim służyć ewangelizacji, aby struktury kurii stały się bardziej misyjne. Następnie przedstawił zmiany wprowadzone w Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. "Myślę też o Dykasterii ds. Komunikacji i Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka" - dodał.

Kiedy powstawały te dwie pierwsze dykasterie - tłumaczył - łatwiej było rozróżnić między światem chrześcijańskim i światem, który wciąż potrzebuje ewangelizacji. "Obecnie ta sytuacja już nie istnieje. Ludność, do której jeszcze nie dotarło przepowiadanie Ewangelii, żyje nie tylko poza kontynentem zachodnim, ale wszędzie, szczególnie w ogromnych skupiskach miejskich, które same wymagają szczególnej opieki duszpasterskiej. W dużych miastach potrzebujemy innych <>, innych paradygmatów, które pomogą nam zmienić nasze myślenie i nasze postawy: nie jesteśmy już na terenie chrześcijańskim!" - stwierdził. Dodał, że konieczna jest przemiana mentalności duszpasterskiej, co nie oznacza przejścia na duszpasterstwo relatywistyczne.

Franciszek wyjaśnił także dlaczego konieczna była reforma watykańskich mediów oraz ustanowienie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, troszczącej się między innymi o migrantów. Wskazał, że Kościół jest dziś powołany, aby dać świadectwo, że dla Boga nikt nie jest obcy ani wykluczony. "Kościół kest powołany do obudzenia sumień uśpionych w obojętności w obliczu rzeczywistości Morza Śródziemnego, które stało się dla wielu, nazbyt wielu, cmentarzem" - stwierdził Ojciec Święty.

Papież przestrzegł przed pokusą skupiania się na przeszłości, a także przed pokusą przyjęcia postawy nieugiętości. Wskazał, że Kuria Rzymska nie jest organizmem oderwanym od rzeczywistości i musi być pojmowana i przeżywana dzisiaj w drodze przemierzanej przez mężczyzn i kobiety, zgodnie z logiką zmiany epoki. "Kuria Rzymska nie jest pałacem ani szafą pełną ubrań, które należy zakładać, aby uzasadnić zmianę. Kuria Rzymska jest żywym ciałem i jest nim tym bardziej, im bardziej żyje pełnią Ewangelii" - zaznaczył Franciszek. Przytoczył słowa ostatniego wywiadu swego zakonnego współbrata, kard. Carlo Marii Martiniego, który mówiąc o tym, że Kościół pozostał o dwieście lat z tyłu, zachęcał do przezwyciężenia strachu, dodając, że "tylko miłość zwycięża zmęczenie".

"Boże Narodzenie jest świętem Bożej miłości wobec nas. Bożej miłości, która inspiruje, kieruje i koryguje zmiany i pokonuje ludzki strach przed pozostawieniem <>, aby ponownie wejść w <>" - powiedział Ojciec Święty, kończąc przemówienie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter