21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: koptyjscy męczennicy z Libii to święci wszystkich chrześcijan

Ocena: 4.9
772

Świętymi wszystkich chrześcijan nazwał Franciszek 21 koptyjskich męczenników, zabitych sześć lat temu w Libii. Papież mówił o tym w wideoprzesłaniu do uczestników obchodów Dnia Współczesnych Męczenników, zorganizowanych przez koptyjską diecezję londyńską.

Źródło: print screen YouTube

 W webinarze wzięli udział m.in. patriarcha koptyjski Tawadros II, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i przedstawiciele innych Kościołów.

Dzień Współczesnych Męczenników jest dziękczynieniem za życie tych, którzy wyznawali wiarę chrześcijańską aż do przelania krwi. Ma na celu uwrażliwianie na tragiczny los ludzi prześladowanych dziś z powodu swej wiary.

Papież zapewnił, że nosi w sercu ten „chrzest krwi” z lutego 2015 r., który przeszło 21 chrześcijan ochrzczonych wcześniej „z wody i Ducha”.

Są naszymi świętymi, świętymi wszystkich chrześcijan, świętymi wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich. Są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka

– mówił papież, dodając, że są oni częścią „wiernego ludu Bożego”.

Franciszek przypomniał, że byli to mężczyźni, którzy wyjechali do pracy zagranicą, aby utrzymać swe rodziny, zwykli ojcowie rodzin, pragnący mieć dzieci i godnie zarobić na chleb.

Dali oni świadectwo Jezusowi Chrystusowi, a umierając zarżnięci przez ISIS, „mówili: «Panie Jezu Chryste!», wyznając imię Jezusa”. Dzięki swej „prostej, ale spójnej wierze otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadczenie o Jezusie Chrystusie aż po oddanie życia”, wskazał papież.

Ojciec Święty podziękował Bogu za to, że dał nam „takich odważnych braci”, a Duchowi Świętemu za to, że dał im siłę do dania świadectwa aż po przelanie krwi. Podziękował biskupom i księżom „siostrzanego Kościoła koptyjskiego”, że nauczyli ich wzrastania w wierze, a matkom zabitych, że „karmiły” ich wiarę.

To matki świętego ludu Bożego przekazują wiarę „w dialekcie”, który wykracza poza języki, poza przynależność

– zauważył Franciszek.

Podziękował również 21 świętym męczennikom, świętym chrześcijanom wszystkich wyznań za ich świadectwo, a Jezusowi Chrystusowi za to, że jest blisko swego ludu i o nim nie zapomina.

Módlmy się dziś we wspomnienie tych 21 męczenników koptyjskich, by wstawiali się za nami wszystkimi u Ojca

– wezwał papież.

21 koptyjskich chrześcijan zostało ściętych na plaży w Libii w lutym 2015 roku przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Zaledwie tydzień później koptyjski papież Tawadros II wpisał ich imiona do księgi świętych męczenników Kościoła koptyjskiego, wyznaczając ich święto na 15 lutego - dzień, w którym opublikowano w internecie film z ich dekapitacji. Zwłoki zamordowanych odkryto dopiero pod koniec września 2017 roku we wspólnym grobie na wybrzeżu koło miasta Syrty. Rozpoznano ich po tym, że wszyscy mieli ręce związane na plecach i byli ubrani w jednakowe pomarańczowe koszule, które pokazano na makabrycznym filmie, nakręconym przez oprawców w chwili egzekucji.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter