17 marca
sobota
Patryka, Zbigniewa, Gertrudy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek i okruchy dobra

Ocena: 0
722

– Przesłanie Amoris laetitia opiera się na umiejętności patrzenia na małżonka i dzieci oczami Boga – mówi abp Henryk Hoser SAC

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC, uczestnikiem Synodu o rodzinie, rozmawia Monika Odrobińska

 

Nie cichną spory wokół adhortacji Amoris laetitia. Co tak naprawdę zawiera, oprócz głośnego rozdziału ósmego o parach niesakramentalnych?

Amoris laetitia to swego rodzaju nowenna – jej dziewięć rozdziałów może służyć do rozwoju świadomości rodzin w dziewięciu etapach. To nie jest dokument doktrynalny, ale pastoralny: niczego nie rozstrzyga, za to ma cechy vademecum. Jego czytanie ułatwia łatwy, przystępny język. Słowo „adhortacja” znaczy „zachęta” – a ten akurat dokument pozwala rzucić snop światła Ewangelii na dzisiejszy świat podlegający wielu zmianom antropologiczno-kulturowym. To kopalnia diagnoz – dotyczących zarówno świata zewnętrznego, jak i osobistego. Nowością Amoris laetitia jest wielość elementów psychologicznych. Dotychczas dokumenty kościelne opierały się raczej na socjologii, teologii, doktrynie.

 

W pogoni za sensacją zgubiliśmy jej przesłanie, a konkretów jest tam wiele. Jakie?

To dokument o miłości Chrystusa zmartwychwstałego obecnego – lub nieobecnego – w relacjach rodzinnych. Rodzina ukazana jest w nim w świetle Słowa, które stworzyło świat. W rozdziale czwartym rzucona jest ona „na siatkę” „Hymnu o miłości” – bo jeśli miłość ma być autentyczna, musi mieć cechy, o których mówi św. Paweł w Liście do Koryntian: cierpliwości, postawy życzliwości, braku poklasku i pychy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły