31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do władz Łotwy: "Do korzeni narodu łotewskiego należy także chrześcijaństwo"

Ocena: 0
1285

Ojciec Święty podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Rydze mówił o znaczeniu Łotwy, jako miejsca dialogu i spotkania, pokojowego współistnienia, które stara się patrzeć w przyszłość.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież przypomniał, że Łotwa obchodzi stulecie niepodległości, która wiele kosztowała i była możliwa dzięki korzeniom stanowiącym naród łotewski. Podkreślił, że wykraczają one poza horyzonty doczesności, sięgając wyżej i odwołują się do transcendentnej godności człowieka.

Franciszek zaznaczył, że do korzeni stanowiących naród łotewski należy także chrześcijaństwo, z całym bogactwem współpracy ekumenicznej.

Ojciec Święty podkreślił, że praca na rzecz wolności oznacza angażowanie się w rozwój integralny i integrujący ludzi i wspólnoty. Nawiązując do hasła swej pielgrzymki „Okaż się nam matką” Papież zaznaczył, że „macierzyństwo” Łotwy „znajduje odzwierciedlenie w zdolności do promowania strategii, które byłyby naprawdę skuteczne i ukierunkowane na konkretne oblicza tych rodzin, tych osób starszych, dzieci i młodzieży, bardziej niż na prymat ekonomii nad życiem. «Macierzyństwo» Łotwy przejawia się również w zdolności do tworzenia możliwości zatrudnienia tak, żeby nikt nie musiał się wykorzeniać, by zbudować swoją przyszłość” – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że rozwój wspólnot „nie dokonuje się, ani się nie mierzy wyłącznie potencjałem posiadanych dóbr i zasobów, ale także pragnieniem rodzenia życia i tworzenia przyszłości. Jest to możliwe tylko w takim stopniu, w jakim istnieje zakorzenienie w przeszłości, kreatywność w teraźniejszości oraz zaufanie i nadzieja w przyszłość. Miarą tego jest zdolność do poświęcenia się, o czym poprzednie pokolenia potrafiły dać nam świadectwo” .

Na zakończenie papież zapewnił przedstawicieli władz Łotwy o swej modlitwie do Boga, „aby nadal towarzyszył, błogosławił i czynił pomyślną pracę waszych rąk dla tego narodu”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter