26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci

Ocena: 0
465

O zadaniu rodziców i chrzestnych, którym jest strzeżenie tożsamości chrześcijańskiej przypomniał papież udzielając w święto Chrztu Pańskiego sakramentu chrztu świętego 16-gu noworodkom w Kaplicy Sykstyńskiej.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nowoochrzczeni są dziećmi pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wyjątkowo Franciszek nie udzielił sakramentu chrztu dzieciom. W dzisiejszej uroczystości papieża wspomagał kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

W improwizowanej homilii Ojciec Święty nawiązał do słów hymnu liturgicznego, mówiącego, że lud Izraela wstępował do Jordanu bosymi stopami i z ogołoconą duszą. Jest to dusza, która pragnęła być wykąpana przez Boga, nie posiadała żadnego bogactwa, dusza potrzebująca Boga.

Te dzieci dzisiaj przychodzą tu także z ogołoconą duszą, aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy rodzice i rodzice chrzestni musicie strzec tej tożsamości. To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają. To jest przesłanie dnia dzisiejszego: strzeżcie chrześcijańskiej tożsamości waszych dzieci

– powiedział Franciszek.

Papież zachęcił rodziców, aby dzieci mające przyjąć chrzest - 7 chłopców i 9 dziewczynek - czuły się swobodnie, a gdyby zaczęły płakać nie uciszali ich na siłę, jeśli trzeba je nakarmić – uczynić to bez skrępowania.

Zwyczaj chrzczenia dzieci pracowników Stolicy Apostolskiej i instytucji watykańskich został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 11 stycznia 1981 r. podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. W 1983 r. Papież-Polak po raz pierwszy przewodniczył tej celebracji w murach Kaplicy Sykstyńskiej - miejscu, któremu poświęcił swój ostatni poemat, i gdzie także odbywa się konklawe, na którym kardynałowie dokonujące wyboru kolejnego Następcy św. Piotra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter