29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do francuskich polityków: Wspierajcie kulturę spotkania

Ocena: 0
4138

Do krzewienia kultury spotkania oraz czynnego uczestnictwa w debacie na temat wspólnych wartości społeczeństwa wezwał Ojciec Święty francuskich polityków z regionu Marsylii. Przybyli oni do Rzymu wraz z arcybiskupem tej metropolii, Georgesem Pontier oraz biskupami diecezji tego regionu z Aix, Ajaccio, Awignonu, Digne, Fréjus-Toulon, Gap, Marsylii i Nicei. Ich celem jest bliższe zapoznanie się z działaniami Stolicy Apostolskiej.

fot. PAP/EPA/VATICAN CITY PRESS OFFICE HANDOUT

Papież podkreślił, że wielkość polityczna ukazuje się wtedy, gdy w trudnych chwilach działamy w oparciu o wielkie zasady i myślimy długofalowo o dobru wspólnym. Zauważył, że ten śródziemnomorski region naznaczony jest bogatą różnorodnością, a obowiązkiem polityków jest poszukiwanie integralnego rozwoju wszystkich. Przypomniał, że podstawą i horyzontem dla wykonywania ich obowiązków są wartości wolności, równości i braterstwa. – W obliczu problemów społecznych konieczne jest również stawanie się promotorami prawdziwej debaty na temat wartości i kierunków uznanych za wspólne dla wszystkich. Chrześcijanie są wezwani do uczestnictwa w tej debacie wraz z osobami wierzącymi wszystkich religii i wszystkimi ludźmi dobrej woli, w celu wspierania rozwoju kultury spotkania – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił francuskich polityków do budowania mostów między ludźmi znajdującymi się w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych, kulturowych i religijnych, a także między różnymi pokoleniami. Podkreślił konieczność budowania więzi między obszarami miejskimi a wiejskimi, między światem nauki a światem pracy, przezwyciężania nierówności społecznej, troski o środowisko naturalne człowieka. – Myślę także o imigrantach i uchodźcach, którzy uciekli ze swoich krajów z powodu wojny, biedy, przemocy a także o tym, czego już dokonano, by im pomóc. Chodzi o wytrwałe poszukiwanie środków zgodnych z dobrem wszystkich, aby ich przyjąć, chronić, promować ich integralny rozwój ludzki oraz włączenie do społeczeństwa – powiedział papież. Dodał, że w ten sposób można przyczynić się do budowy bardziej sprawiedliwego, ludzkiego i braterskiego społeczeństwa.

Podczas tych dni studyjnych francuscy politycy spotykają się ze swymi rodakami stojącymi na czele instytucji Kurii Rzymskiej – prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – kard. Dominique Mambertim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean Louis Tauranem, a także prezesem Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) - con Jean Baptiste de Franssu.

Ponadto spotkają się z Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paulem Richardem Gallagherem, prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peterem Turksonem. Odwiedzą również inne instytucje watykańskie i spotkają się z przedstawicielami Wspólnoty Sant’Egidio.

Podobną wizytę złożyli w Watykanie przed dwoma laty politycy z regionu Lyonu pod kierunkiem kard. Philippa Barbarina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter