23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Forum Duszpasterskie w Poznaniu

Ocena: 5
245

„Chrześcijanin jest wezwany do czynnego życia w Kościele. Potrzebuje na tej drodze wzoru. Jest nim Maryja – pierwowzór wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. Niech Jej obecność i opieka nad nami pozwoli nam lepiej zrozumieć, na czym polega uczestnictwo w życiu Kościoła” – mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu z okazji XV Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

fot. X Episkopat News

Mszy św. w poznańskim kościele pw. św. Rocha, inaugurującej wydarzenie, przewodniczył kard. Dominik Duka OP, emerytowany arcybiskup Pragi. Eucharystię koncelebrowali bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz bp senior Zdzisław Fortuniak.

W homilii abp Stanisław Gądecki podjął refleksję nad tym, co znaczy uczestniczyć w życiu Kościoła i w jaki sposób można to realizować.

Przewodniczący KEP przypomniał, że wszyscy wierzący są powołani do uczestnictwa w życiu Bożym i do odkrywania swojej aktywnej roli we wspólnocie chrześcijańskiej. Podkreślił, że idea ta jest dobrze zakorzeniona w dokumentach Soboru Watykańskiego II, a zwłaszcza w Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium”.

„Uczestnictwo to o wiele więcej niż aktywność fizyczna wierzących, ono powinno być wewnętrzne. Wierni winni łączyć myśli z tym, co wypowiadają i słyszą, powinni swoje myśli wznosić do Boga. Uczestnictwo uobecniające powinno być rozumiane głębiej jako większa świadomość tajemnicy, która jest celebrowana”

 

– zaznaczył metropolita poznański.

Zauważył, że jednym ze znaków świadczących o żywotności Kościoła jest uczestnictwo włączające w życie Kościoła. „Kościół jest wspólnotą, organizmem łączącym życie Chrystusa z naszym życiem, a nie zwykłą społecznością” – tłumaczył abp Gądecki.

Nawiązując do Łukaszowej Ewangelii, przewodniczący KEP rozwinął temat dotyczący sposobu uczestnictwa we wspólnocie Kościoła.

„Święty Łukasz mówi prosto, że należy przychodzić do Jezusa, słuchać Go i wypełniać usłyszane słowo. To jest fundament naszego życia duchowego”

– powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki stwierdził, że przychodzić do Jezusa to znaczy spotykać się z Nim; to zamilknąć przed Jezusem, odrzucić hałas tego świata i wyciszyć myśli. „Dopiero wtedy można otworzyć się na głos Boga w naszych sercach i zacząć wsłuchiwać się w głos naszego sumienia” – stwierdził metropolita poznański. Wskazał też, że od tego, jak kto żyje i w jakiej relacji jest z ludźmi zależy, czy wypełnia usłyszane słowo Jezusa. Podkreślił, że jest to sprawdzian naszej wiary.

Forum odbyło się po raz 15, w tym roku pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Organizatorem jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter