13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Finał Konkursu "Aktywna Parafia" 2021

Ocena: 0
681

Zakończył się organizowany przez Katolicką Agencję Informacyjną konkurs „Aktywna Parafia” 2021. Jego celem było propagowanie działań społecznych, ochrona zdrowia i promocja aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Zwycięzcy konkursy – Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie otrzymali bony na sprzęt sportowy o wartości 3 000 PLN.

Fot. twitter.com/KAI

Konkurs „Aktywna Parafia” odbywał się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Parafia jest przecież jedną z najważniejszych przestrzeni życia Kościoła. Papież Franciszek nazywa ją „domem radości, miłości i bliskości".

– powiedział otwierający finał konkursu prezes KAI Marcin Przeciszewski.

Parafie są nie tylko wspólnotami sakramentalnymi, wspólnotami modlitwy i formacji, ale bardzo istotnym źródłem wielu działań społecznych.

– dodał.

Finał konkursu „Aktywna Parafia” odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Dzięki uprzejmości dyrektor placówki - s. Ewy Krężlik - wspólnoty miały możliwość organizacji stoisk, na których zaprezentowały lokalne specjały kulinarne.

Licznie przybyli przedstawiciele parafii uczestniczących w finale przedstawili swoje wspólnoty. Zobaczyć można było m.in. występ mażoretek, recytację rymowanek o świętej Monice oraz usłyszeć talenty wokalne najmłodszych parafian. Dokładne opisy wspólnot znajdują się na stronie ekai.pl/aktywnaparafia.

Do finału zaproszonych zostało dziewięć wspólnot z całego kraju. Na uczestnictwo w nim zdecydowało się pięć parafii – ich przedstawiciele wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych. Rywalizujący o tytuł Aktywnej Parafii konkurowali w różnych dyscyplinach w składach: damskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) oraz mieszanych (bieg żony z mężem, rzut do kosza).

Największą liczbę punktów oraz tytuł „Aktywnej Parafii” 2021 uzyskała Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie. Zwycięska wspólnota należy do dekanatu Rabka w archidiecezji krakowskiej. Jej powstanie wiąże się z działalnością Towarzystwa św. Franciszka Salezego, popularnie nazywanego salezjanami. Od 1924 roku byli oni obecni w tamtejszych terenach, od 1924 posiadali dom zakonny. Dekret erekcyjny ustanawiający Parafię pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie został wydany przez Kurię Krakowską w 1942 roku. Za zgodą Stolicy Apostolskiej troska o nią została powierzona salezjanom. W 1935 roku poświęcony został kamień węgielny pod budowę świątyni, w której (wtedy jeszcze nieukończonej) pierwsza Msza św. została odprawiona już w maju 1936 roku.

Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Szamara SDB. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 roku. Oprócz niego we wspólnocie posługuje trzech innych księży, którzy również są salezjanami.

Do zwycięzców trafiły bony na sprzęt sportowy o wartości 3 000 PLN.

Św. Jan Bosko, który jest założycielepowiedziałm zgromadzenia salezjańskiego wychowywał młodzież w duchu sportowym. Na boisku szeptał swoim wychowankom dobre słowa, które miały ich odrywać od złego, podsuwał im dobre pomysły, to też udaje się wykonywać w naszej parafii. Dzięki Bogu w naszej parafii jest dużo ludzi aktywnych – od najmłodszych do najstarszych – tworzymy jedną wspólnotę, wspólnotę rodzinną. Ten duch św. Jana Bosko wciąż żyje w nas.

– mówił ks. Tadeusz Szamara.

To zwycięstwo jest dla nas zwieńczeniem pracy całej parafii. To nagroda dla tych wszystkich, którzy parafie tworzą, poświęcają swoje serce i czas, aby parafia żyła. Ta nagroda pokazuje, że praca dla drugiego człowieka ma sens.

– podkreśla przedstawicielka zwycięskiej wspólnoty.

Drugie miejsce zajęła Parafia pw. Świętej Moniki w Poznaniu. Na trzecim miejscu uplasowała się Parafia pw. Św. Hieronima w Warszawie. Dokładne opisy rywalizujących o tytuł Aktywnej Parafii wspólnot znajdują się na stronie ekai.pl/aktywnaparafia.

W finale konkursu uczestniczyło pięć parafii z całego kraju: Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie, Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach, Parafia pw. Świętej Moniki w Poznaniu, Parafia pw. Św. Hieronima w Warszawie.

Fot. twitter.com/KAI

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter