29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film beatyfikacyjny "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - premiera 17 września

Ocena: 5
2100

W piątek 17 września br. odbędzie się premiera oficjalnego filmu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Zostaną w nim przedstawione losy młodego ks. Wyszyńskiego, który posługiwał jako porucznik i kapelan w czasie Powstania Warszawskiego.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Fabułą filmu fabularnego w reżyserii Tadeusza Syki będzie dotychczas nieznany okres życia ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego. Zostaną przybliżone momenty, w których główny bohater zmagał się z powstańczą rzeczywistością, takie jak: wybuch Powstania, przemyt broni, nalot Niemców na Szpital czy pomoc powstańcom w dostępie do sakramentów. W adaptacji nie zabraknie postaci Matki Róży Czackiej.

Podczas pracy nad scenariuszem, producenci dotarli do nieznanych wcześniej materiałów i przedmiotów z czasu II wojny światowej.

Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas – „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało". Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie".

- mówi reżyser filmu.

Kard. Nycz w liście do Tadeusza Syki wyraził swą radość z „faktu, że twórcy zdecydowali się dedykować go 'bohaterskim kapłanom posługującym obecnie i ich następcom', a więc tym, którzy rozważają swoje powołanie do kapłaństwa”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki objął produkcję filmową patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Premiera filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" zaplanowana jest w polskich kinach na 17 września. W roli ks. Wyszyńskiego występuje Ksawery Szlenkier. Partneruje mu Małgorzata Kożuchowska jako matka Róża Czacka. W filmie zobaczymy także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Lecha Dyblika, Agnieszkę Kawiorka, Adama Fidusiewicza, Jana Marczewskiego, Roberta Czebotara i Mariusza Drężeka. Gościnnie wystąpił też założyciel wspólnoty Wojownicy Maryi ks. Dominik Chmielewski. Jako statyści, w produkcję zaangażowali się członkowie Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej Zgrupowania „Radosław” oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter