27 stycznia
czwartek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filipiny żegnają kardynała Tagle

Ocena: 0
801

Wspólną modlitwą podczas uroczystej Mszy św. dziekowali w katedrze w Manili Filipińczycy za posługę kard. Antonio Tagle w ich kraju. W grudniu ubiegłego roku purpurat został mianowany przez papieża Franciszka prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przygotowuje się do wyjazdu do Rzymu.

Fot. VaticanNews.va

Chroń go w swoich kochających dłoniach, trzymaj za rękę blisko swojego serca, gdy wyrusza z nową misją

- tak - wyciągając w modlitwie ręce nad kard. Tagle - prosili Boga w intencji swojego dotychczasowego biskupa wszyscy zebrani w manilskiej katedrze.

W imieniu archidiecezji za jego posługę w Manili podziękował purpuratowi biskup pomocniczy Broderick Pabillo.

Nawet gdy byłeś zmęczony po podróży z drugiego końca świata, zawsze miałeś siłę na spotkanie z nami, na chwilę rozmowy, odwiedzałeś nasze rodziny, gdy ktoś zmarł, czy zachorował. Zawsze miałeś dla nas czas

- mówił bp Pabillo.

Filipiny ofiarowują Kościołowi powszechnemu najpiękniejszy dar, jaki miały i wręczają go z otwartym sercem

– powiedział z kolei abp Gabriele Caccia, nuncjusz apostolski w tym kraju.

+++++

Kard. Luis Antonio Tagle opuszcza Filipiny po tym, jak 8 grudnia 2019 roku został mianowny przez Franciszka nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego prefekta kard. Fernando Filoniego. Purpurat filipiński będzie drugim Azjatą, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.

Obecnie 62-letni purpurat święcenia kapłańskie przyjął 27 lutego 1982. Ma za sobą studia na Uniwersytecie Katolickim Ameryki w Waszyngtonie, kształcił się także w Rzymie. W latach 1997-2003 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W październiku 2001 roku, gdy miał 44 lata, św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Imus, z kolei 13 października 2011 Benedykt XVI przeniósł na stanowisko arcybiskupa Manili, a w rok później, 24 listopada 2012 - na ostatnim konsystorzu Benedykta XVI - Ojciec Świety włączył 55-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego jako jego najmłodszego członka. Od 14 maja 2015 kard. Tagle jest przewodniczącym Caritas Internationalis. Brał także udział w synodach biskupów za pontyfikatu Franciszka oraz był jednym z głównych mówców podczas spotkania w Watykanie dotyczącego nadużyć popełnianych przez duchownych.

Kard. Luis Antonio Gokim Tagle, zwany przez najbliższych „Chito”, jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła nie tylko w swej ojczyźnie, ale w całej Azji i na świecie. Gdy w dniach 12-13 marca 2013 uczestniczył w konklawe, które wybrało Franciszka, uchodził za jednego z najpoważniejszych kandydatów na nowego następcę św. Piotra. Jako nowy prefekt watykańskiego urzędu misyjnego przywiązuje dużą wagę do środków przekazu, zwłaszcza do tych najnowszych. Od 2008 co tydzień w telewizji ogólnokrajowej głosi rozważania do czytań niedzielnych, zatytułowane „The Word Exposed”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter