27 stycznia
czwartek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filipiny: 500 lat chrześcijaństwa!

Ocena: 4.1
362

Filipiny obchodzą 500. rocznicę obecności chrześcijaństwa na swoich ziemiach. W 1521 r. 800 pierwszych Filipińczyków przyjęło chrzest na wyspie Cebu, dając początek długiej historii misjonarskiej Kościoła w tym kraju.

fot.www.vaticannews.va

Przygotowania do jubileuszu trwały aż dziewięć lat, a jego hasło brzmi: „Obdarowani, aby dawać”. „To nie tylko okazja do wspomnień, ale także czas skupienia się na współczesnych wyzwaniach” – uważa przewodniczący episkopatu Filipin. Hierarcha zaznacza, że dziś Kościół na Filipinach stanowią głównie ludzie młodzi i to oni są motorem ewangelizacji, która w tym kraju przejawia się głównie jako służba ubogim.

W ostatnim czasie nasz kraj dotknęły liczne klęski: trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu, tajfun i pandemia. Wiele osób straciło dach nad głową i możliwości zarobkowania. Potrzebują regularnego wsparcia, ponieważ ich rodziny głodują. Pomoc tym ludziom jest wspaniałą okazją, by głosić Chrystusa

– zaznaczył w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Romulo Geolina Valles.

    Arycbiskup wyjaśnił, że Kościół na Filipinach w bardzo cichy sposób jest świadkiem ewangelicznej pomocy. Pomaga ofiarom trzęsienia ziemi, erupcji wulkanu i osobom zmagającym się z konsekwencjami pandemii oraz skutkami tajfunu.

W naszym kraju jest wiele biedy, ale kataklizmy, które dotknęły nas w ostatnim czasie spotęgowały te problemy. Stąd drzwi naszych parafii są zawsze otwarte, a wolontariusze każdego dnia przygotowują paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących. Tak wygląda nasza działalność misyjna w tym czasie. W kontekście jubileuszu starajmy się stwarzać jak najwięcej okazji do głoszenia Chrystusa. Taki jest cel misji: przekazywać wiarę innym, ewangelizować. Aby tak było, Kościół musi być zdolny do pomocy, miłosierdzia i współczucia w tych bardzo trudnych czasach

– powiedział papieskiej rozgłośni abp Romulo Geolina Valles.

Czytaj także: Papież do Filipińczyków: liczy się przede wszystkim miłość, którą potrafimy ofiarować

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter