16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Figura św. Michała Archanioła w Kaliszu

Ocena: 0
1673

W kaliskiej bazylice św. Józefa w piątek 11 grudnia wieczorem rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Napierała.

2015-12-12 14:16
ek / Kalisz (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Przez trzy dni w Sanktuarium św. Józefa wierni będą mogli gromadzić się przy św. Michale Archaniele.

Figurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano przy pomniku św. Jana Pawła II, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Stanisław Napierała.

– Św. Michale Archaniele, jesteś nam bardzo potrzebny. Z utęsknieniem czekaliśmy na Twoje przybycie. Bezpośrednio przygotowywaliśmy się do tego przez dziewięciodniową nowennę. Dziś możemy popatrzeć na Twoje piękne oblicze i cieszyć się Twoją obecnością przez trzy kolejne dni. Przychodzisz do nas pełen mocy i łaski, wskazujesz na Boga jako źródło miłosierdzia oraz wszelkiego dobra, miłości, prawdy, piękna. Wiemy, że jeśli tylko nie zabraknie nam wiary Ty możesz nam pomóc. Cieszymy się bardzo, że jesteś wśród nas i serdecznie Cię witamy w Sanktuarium św. Józefa – mówił ks. prał. Jacek Plota. Św. Michała witali także przedstawiciele dzieci, młodzieży i Bractwa św. Józefa.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł to niezwykły święty. – Są aniołowie, którymi Bóg posługuje się w dziele zbawienia ludzkości całego świata, nazywamy ich archaniołami. Jednym z nich jest właśnie Michał Archanioł. W jego imieniu zapisana jest podwójna misja. Michał znaczy „któż jak Bóg” – powiedział celebrans.

Podkreślał, że św. Michał Archanioł pełni misję głosiciela Boga. – On woła: jest Bóg i nie pozwólcie zwieść się takim czy innym poglądom, które mówią, że Boga nie ma. Kłamstwem są ideologie, które chcą narzucić ateizm i tym większym są kłamstwem, kiedy posługują się hasłami nowoczesności i postępu. Jest Bóg, ale nie bójcie się, On kocha Was, On jest koniecznie Wam potrzebny. Bez Boga wszystko traci fundament – przekonywał bp Napierała, który dodał, że druga misja zawołania „któż jak Bóg” oznacza zwycięskiego wspomożyciela w walce przeciw nieprawości i zakusom prowadzącym do zła.

Stwierdził, że we współczesnych czasach szatan atakuje małżeństwo i rodzinę. – Jest niemożliwe, żeby człowiek dopuszczał się takiego zła. To jest wbrew rozumowi, wbrew naturze, wbrew rozsądkowi. Ogromny chaos i zamęt, zwłaszcza w dziedzinie moralnej i te rozmaite dewiacje, których ludzie dopuszczają się, które godzą w podstawy ludzkości, a tymi podstawami są małżeństwo, rodzina i życie. Nie da się tego zła wytłumaczyć tylko przyczynami ludzkimi. Tam gdzieś musi być ta istota inteligentna i mocna, ale wrogo ustosunkowana do człowieka. To szatan. Ta arystokracja szatańska usadawia się tam, gdzie są prawa stanowione, gdzie są wielkie pieniądze, gdzie tworzy się opinię publiczną – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że pomocy w walce ze złem człowiek powinien szukać u św. Michała Archanioła. – Św. Michale Archaniele potrzebujemy pomocy w walce z nieprawością, pokusami. Św. Michale Archaniele, który jesteś zwycięskim wspomożycielem w walce ze złym duchem pomagaj nam, nie tylko tej parafii, ale całemu miastu i całej naszej kaliskiej diecezji. Św. Michale tutaj razem ze zgromadzonymi ludźmi proszę Cię – powiedział biskup kaliski senior.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, o. Rafał, michalita, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. senior Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, wykładowcy i alumni, księża, siostry zakonne oraz wierni.

Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim.

W sobotę przy figurze św. Michała Archanioła zgromadzą się chorzy i starsi. Będzie też modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Na zakończenie czuwania odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski. W niedzielę podczas każdej Mszy św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, a o godz. 12.30 zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia rodzin, po której odbędzie się procesja z figurą św. Michała Archanioła wokół kościoła i zakończenie peregrynacji.

Figura św. Michała Archanioła wykonana została w 1507 r. przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V w. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, aby wypraszać łaski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter