28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fenomen polskiego pielgrzymowania

Ocena: 0
3017

„Częstochową Północy” nazywane jest sanktuarium w Licheniu (…), jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się sanktuariów. Miejsce, o którym 20 lat temu nikt prawie nie słyszał, dziś jest odwiedzane przez blisko 2 mln pielgrzymów rocznie. (…) Sanktuarium jest nie tylko miejscem pielgrzymowania i modlitwy, ale też bardzo prężnym ośrodkiem pracy i terapii osób uzależnionych. (…) Raz w roku organizuje zlot trzeźwościowy. Początkowo uczestniczyło w nim ok. 500 osób, teraz przyjeżdża ich 30 tys.

Najważniejsze obok Jasnej Góry miejsce pątnicze, zwłaszcza dla archidiecezji krakowskiej, to Kalwaria Zebrzydowska. (…) Pielgrzymów ściąga pierwsza na ziemiach polskich kalwaria z XVII w. (słynne Dróżki) i cudowny wizerunek Matki Bożej, który w 1641 r. płakał krwawymi łzami. (…) Rocznie odwiedza sanktuarium ok. 1,5 mln osób. Z kolei Kalwarię Pacławską (…) rocznie odwiedza 60 tys. pielgrzymów. Obok katolików obrządku rzymskiego przybywają tu grekokatolicy. (…)


Młodzież stanowi obecnie
niemal połowę uczestników ogółu pielgrzymek,
a zdecydowaną większość
w pielgrzymkach pieszych

 

Do bazyliki mniejszej w Świętej Lipce na Warmii rocznie przybywa ok. 1 mln pielgrzymów. Wiernych przyciąga nie tylko kult Matki Bożej Świętolipskiej (łaskami słynący obraz pochodzi z XVII w.), ale i słynne organy. (…) Położony również na Warmii Gietrzwałd (…) to jedyne na terenie Polski miejsce objawienia Matki Bożej (1877), które oficjalnie zatwierdził Kościół (…). Do „polskiego Lourdes” przybywa ok. 900 tys. pielgrzymów rocznie. Zaglądają też często turyści niemieccy, jadący na wakacje na Mazury. Z kolei na Podlasiu sanktuarium w Kodniu odwiedza rocznie ok. 80 tys. pielgrzymów. Szczególną czcią cieszy się wizerunek Matki Bożej Królowej i Matki Podlasia (…).

Jedno z ważniejszych sanktuariów maryjnych, zwłaszcza dla południowej Polski, to Piekary Śląskie. Specyfiką są pielgrzymki stanowe – w pielgrzymce mężczyzn uczestniczy ich ok. 200 tys. (…) Imponującą liczbą pielgrzymów może się poszczycić sanktuarium w Kałkowie-Godowie, w którym czczona jest Matka Boża Bolesna – od 500 do 700 tys. rocznie. (…)

Wśród sanktuariów innych świętych Góra św. Anny na Opolszczyźnie to miejsce kultu św. Anny Samotrzeciej. Od XVII w. pielgrzymów przyciąga figura patronki i kalwaria. Ze względu na licznie przybywających pielgrzymów z Niemiec (ok. 5 proc.) sanktuarium zyskało rangę międzynarodową. (…) Rocznie nawiedza je 200 tys. osób. Z kolei założony przez św. Maksymiliana Kolbego ośrodek maryjny w Niepokalanowie po męczeńskiej śmierci założyciela stał się miejscem jego kultu. (…) Dziś rocznie odwiedza go blisko 800 tys. pielgrzymów.

Niemal każda wycieczka przybywająca do stolicy ma w programie nawiedzenie kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 r. przez Służbę Bezpieczeństwa. Kult ks. Popiełuszki trwa niemal od chwili, gdy dotarła wiadomość o jego uprowadzeniu (…). Od tego czasu każdego dnia do grobu ks. Popiełuszki przybywają grupy pątników. Jak dotąd – 18 mln w samych tylko zorganizowanych grupach, nie licząc pielgrzymów indywidualnych. Rocznie przybywa średnio 900 tys. pielgrzymów.

Wadowice, rodzinne miasto Jana Pawła II, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rocznie odwiedza je ponad 100 tys. pielgrzymów. Widać wyraźny wzrost zainteresowania po wyniesieniu na ołtarze papieża Polaka. (…) Jedno zaś z najmłodszych i najbardziej oryginalnych miejsc pielgrzymkowych to Lednica. Wszystko zaczęło się w 1997 r. od symbolicznego przejścia przez ogromną stalową rybę podczas wizyty Jana Pawła II. W 2002 r. na lednickie pola przybyło 100 tys. młodzieży. (…) Ciekawostką wśród miejsc pielgrzymkowych są Kostomłoty. W malutkiej wsi nieopodal Kodnia znajduje się jedyna w Polsce parafia neounicka, a jednocześnie sanktuarium Unitów Podlaskich. W cerkwi bł. Nikity można uczestniczyć w liturgii obrządku wschodniego. (…)

 

Za granicę

Polacy bardzo licznie wyjeżdżają do Ziemi Świętej, by odwiedzać miejsca, gdzie żył, nauczał i został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Według danych Ministerstwa Turystyki Izraela co roku granicę przekracza 96-150 tys. osób z polskim paszportem. Pielgrzymi, czyli osoby przyjeżdżające w celach religijnych, to 75-85 proc. wszystkich wjeżdżających.

Jak podkreśla prof. Antoni Jackowski, szczegółową statystykę zagranicznego pielgrzymowania Polaków prowadzi tylko Watykan. Rocznie przyjeżdża tam z Polski od 60 do 100 tys. osób. Popularne są również sanktuaria w Lourdes, Fatimie i Medjugorie. Można przyjąć, że ponad 300 tys. Polaków co roku wyjeżdża na zagraniczną pielgrzymkę.

Od kilku lat popularnością zaczęły się cieszyć również piesze pielgrzymki za granicę. Najdłuższą tradycję ma piesza pielgrzymka z Suwałk do Wilna, do Ostrej Bramy, wyruszająca w lipcu. Od kilku lat chodzi również pielgrzymka z Podhala do Luboczy na Słowacji.

KAI
Skróty pochodzą od redakcji
fot. Bożena Sztajner/Niedziela/Episkopat.pl/domena publiczna

Idziemy nr 34 (568), 21 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter