20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fenomen Medjugoria

Ocena: 3.43333
1496

Można tam spotkać ludzi z całego świata. Dlaczego przyjeżdżają właśnie do Medjugoria?

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

O tej małej wiosce zrobiło się głośno przed prawie czterdziestu laty. Wcześniej była to nieco odcięta od świata parafia na terenie dawnej Jugosławii, zamieszkana przez Chorwatów. Dzisiaj rozrosła się do prawie pięciu tysięcy mieszkańców. W hotelach i pensjonatach jest w stanie przyjąć równocześnie ponad 30 tys. pielgrzymów.

Coś nadzwyczajnego zaczęło się tam dziać 24 czerwca 1981 r. Najpierw dwoje, a potem sześcioro młodych ludzi zaczęło opowiadać, że na zboczu góry Crnica, zwanym Podbrdo, objawiła im się Matka Boża, zwana po chorwacku Gospą (Panią). Widzenia trwały początkowo codziennie. Wizjonerzy – Ivanka, Mirjana, Marija, Vicka i Ivan – mieli wówczas po 15-16 lat, najmłodszy Jakov był dziesięciolatkiem. Dzisiaj wszyscy założyli rodziny. Większość z nich mieszka poza Mediugorie. Mimo to twierdzą, że każde z nich – z różną częstotliwością i w różnych miejscach – ciągle doznaje objawień. Matka Boża miała im przekazać po 9, 10, a nawet więcej tajemnic, których nie chcą ujawnić. To, co stanowi przesłanie dla wszystkich wiernych, to wezwanie do modlitwy, nawrócenia, comiesięcznej spowiedzi, postu, rozważania Pisma Świętego i pogłębionego udziału w Eucharystii. Pierwszym przesłaniem Gospy było wezwanie do pokoju, co odczytano jako ostrzeżenie przed krwawą wojną na Bałkanach, która wybuchła dokładnie dziesięć lat później.


Problemy z objawieniami

Wydarzenia w Medjugoriu okazały się wyzwaniem zarówno dla władz ówczesnej Jugosławii, jak i dla Kościoła. Skala ateizacji społeczeństwa i prześladowania Kościoła, szczególnie katolickiego, była w tym kraju o wiele większa niż w Polsce. Zanim jeszcze zakończyła się II wojna światowa, komunistyczna partyzantka Josipa Broz Tito w latach 1942-1944 zamordowała 66 chorwackich franciszkanów. Tablice z ich podobiznami wiszą w każdej franciszkańskiej parafii w Chorwacji i w Hercegowinie. Ogółem podczas wojny i tuż po jej zakończeniu komuniści zabili ok. 630 księży i sióstr zakonnych. Podczas głośnej „Drogi Krzyżowej” narodu chorwackiego wytracili bez sądu ok. 300 tys. chorwackich katolików. Formacja Tito rekrutowała się w większości z prorosyjskich i niegdyś prawosławnych Serbów. Typowa dla komunistów nienawiść do chrześcijaństwa była w tym przypadku wzmocniona przez antagonizmy narodowe i wyznaniowe. Dodatkowo podczas II wojny światowej Chorwaci stanęli po stronie Hitlera. Tym bardziej nie mogli więc liczyć na miłosierdzie.

Władze Jugosławii na wieść o objawieniach zareagowały groźbami, przesłuchaniami i aresztowaniami. Widzący byli przetrzymywani na posterunkach milicji, wywożeni daleko, aby uniemożliwić im spotkania z ludźmi, poddawani dokuczliwym badaniom przez lekarzy wojskowych. Kordony milicji i wojska ustawione kilka kilometrów od Medjugoria uniemożliwiały wiernym dotarcie do wioski. Proboszcz parafii o. Jozo Zavko OFM został uwięziony i po uwolnieniu nie pozwolono mu wrócić do parafii.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -