17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Felicjańskie stulecie

Ocena: 0
351

Siostry felicjanki obchodzą w tym roku jubileusz stulecia prowincji warszawskiej.

fot. archiwum zgromadzenia

Historia ich zgromadzenia była burzliwa, pełna bohaterskich czynów, naznaczona stratami, cierpieniem, wygnaniem, lecz najmocniej – miłością do Jezusa, Maryi i ludzi.

 


NIEŁATWE LOSY

Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo zostało powołane w Warszawie 21 listopada 1855 r. przez bł. Marię Angelę Truszkowską, by nieść opiekę pokrzywdzonym przez los i potrzebującym, zaradzić ich cierpieniom i dać im poznać kochającego Boga. Siostry nie zapominały o najbiedniejszych, bezdomnych i upadłych.

Carskie władze 17 grudnia 1864 r. zlikwidowały gałąź czynną zakonu, a klauzurową połączyły z łowickimi bernardynkami. Była to kara za masową pomoc rannym powstańcom styczniowym. Siostry, które posiadały paszporty austriackie, schroniły się w klasztorze krakowskim. Stamtąd wiele z nich wyjechało do Ameryki, by głosić Ewangelię emigrantom.

Felicjanki wróciły do Warszawy w 1907 r. w świeckich przebraniach, w konspiracji. Na Woli otworzyły ochronkę i szkołę dla dzieci robotników. Społeczność, początkowo podejrzliwa, stopniowo nabrała do nich zaufania. Kiedy przywdziały habity w 1916 r., po wkroczeniu wojsk niemieckich na teren Warszawy, liczba dzieci w szkole wzrosła. Z początkiem roku 1921 siostry kupiły w okolicach Wawra-Glinek przestrzenną posiadłość zwaną Rejentówką, z dwunastoma domkami letniskowymi, oddaloną od wielkomiejskiego ruchu; uznały ją za wymarzone miejsce pod klasztor. Oficjalne erygowanie centrum prowincji warszawskiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej na terenie Wawra-Glinek nastąpiło


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter