20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatima od początku

Ocena: 0
1124

O objawieniach w Fatimie mówi się, że były najbardziej prorocze spośród wszystkich objawień maryjnych w Europie. Niosły ze sobą wezwanie Matki Bożej do pokuty, modlitwy, nawrócenia – a obok tego zapowiedzi mających nastąpić w świecie wydarzeń.

Tajemnicę objawień w Fatimie wciąż można odkrywać, przede wszystkim w odniesieniu do osobistego nawrócenia i duchowego wzrostu. Pomoże w tym kolejny film z serii „Ludzie Boga”, nad którą nasz tygodnik sprawuje patronat medialny.

Trzeba przyznać, że projekt tej serii jest niezwykle udanym pomysłem. Wydanych zostało już 65 filmów, do każdego dołączona jest niewielka książeczka z opisem wydarzeń, historia świętych ludzi i miejsc. Autorzy filmów docierają do źródeł wydarzeń, świadków, ekspertów, co porządkuje nasze wiadomości, dodaje nowe informacje, odkrywa rzeczy nieznane, pomaga zrozumieć sens cudownych Bożych interwencji. W filmie dokumentalnym „Dzieci przepowiedni z Fatimy” twórcy pokazują objawienia w Fatimie przez pryzmat losów dzieci, którym ukazywała się Maryja.

Dlaczego Matka Boża wybrała właśnie tych troje pastuszków? Jak byli przygotowywani do tego spotkania? Jakie znaczenie miały wcześniejsze objawienia dzieciom Anioła? Dlaczego wszystko wydarzyło się właśnie w Portugalii? Czy mogła mieć na to wpływ ówczesna sytuacja polityczna i szalejąca władza masonerii? Na te i inne pytania szukają odpowiedzi autorzy filmu. Docierają do Luisa Oliviera, oficjalnego fotografa fatimskiego sanktuarium, który pokazuje unikatowe szklane negatywy fotografii wykonanych w okresie objawień między majem a sierpniem 1917 r. Nigdzie indziej ich nie zobaczymy. Wicepostulatorka procesów Franciszka i Hiacynty – s. Angela da Fatima Coelho z zakonu propagującego przekaz fatimski, prezentując osobiste rzeczy świętych, opowiada o osobowościach i charakterach każdego z nich, także o ich rodzinach.

Pokaźną część filmu zajmuje sprawa tajemnic przekazanych przez Matkę Bożą, a dotyczących wydarzeń w świecie w dwóch najbliższych wiekach. Mamy wspaniałą relację z klasztoru w Coimbrze, gdzie przebywała s. Łucja. Do roku 2000 strzegła ona tajemnicy, doznając nowych wizji. Benedykt XVI w 2010 r. w Fatimie powiedział: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Co mogą oznaczać dla nas te słowa? Z kolei ks. Krzysztof Czapla SAC, autor opracowania książkowego rozprowadzanego razem z płytą, zwraca uwagę na inny aspekt objawień fatimskich, związany z tradycją obchodzenia w Kościele katolickim pierwszych sobót miesiąca. Jednym słowem, film nie pozostawia obojętnym, skłania do refleksji, nawet jeśli już pielgrzymowaliśmy do Fatimy.

„Dzieci przepowiedni z Fatimy”, reż. Marina Ricci, czas 55 min., Ekskluzywna kolekcja „Ludzie Boga. Fakty, cuda, tajemnice”, E-lite Distribution, Warszawa

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -