17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatima czeka na Franciszka

Ocena: 0
834

Rok jubileuszowy w Fatimie oraz zbliżająca się wizyta papieża przyciągają do tego sanktuarium miliony pielgrzymów z całego świata. Ich masowa obecność w dniach 12 i 13 maja będzie nie lada wyzwaniem.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tegoroczna wiosna w Fatimie jest inna od poprzednich z uwagi na intensywne przygotowania do wizyty Franciszka w tej portugalskiej miejscowości. Wprawdzie większość prac remontowych na terenie sanktuarium zostało już wykonanych przed obchodzonym właśnie rokiem stulecia objawień, ale wciąż w centrum miasta trwają ostatnie prace przy rozruchu nowych hoteli. Łącznie w Fatimie, jej okolicach oraz w pobliskim mieście Ourem działa już blisko 80 placówek hotelowych. I wiadomo, że to o wiele za mało, by sprostać zapotrzebowaniu na 12 i 13 maja, kiedy to zaplanowana została papieska wizyta.

 

Papież na żywo

Dobiegają też końca prace w związku z planowaniem rozmieszczenia pielgrzymów, którzy – jak już wiadomo – nie zmieszczą się na głównym placu sanktuarium. Z pomocą ma przyjść technologia: transmisje telewizyjne za pośrednictwem strony on-line sanktuarium sprawią, że będzie można śledzić niemal każdy krok papieża. Będą też uliczne telebimy, na których rzesze pielgrzymów będą mogły oglądać wydarzenia w sercu Fatimy, do której Ojciec Święty skieruje się jako pielgrzym, pomijając inne portugalskie miasta.

W tak wyjątkowy sposób ten iberyjski kraj odwiedził wcześniej tylko Paweł VI, w 1967 r. I podobnie jak przed pięćdziesięcioma laty, także ten papież nie zamierza się spotykać z kimkolwiek na terenie sanktuarium. Obecność Ojca Świętego w Fatimie ograniczy się tylko do udziału w modlitwach, posiłkach oraz noclegu.

Franciszek spędzi w Portugalii mniej niż dobę. Według roboczego programu wizyty, opracowanego na pożytek władz sanktuarium, papież przyleci do Portugalii 12 maja samolotem włoskich linii Alitalia o godz. 16.20. Lądowanie zostało przewidziane w bazie wojskowej Monte Real.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (601), 9 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter