29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europa chrześcijańska?

Ocena: 0
1363

Najnowszy raport wiedeńskiej organizacji Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan nie ukrywa, że w Europie rośnie niechęć do wyznawców Chrystusa.

Zazwyczaj gdy opowiadamy o prześladowaniach chrześcijan, mamy na myśli wojujący islam, komunistyczne reżimy totalitarne (Korea Północna, Chiny, Wietnam), reżimy buddystyczne oraz hinduistyczne, a także kraje dyktatur. Nierzadko nie ma tam jednej wiodącej ideologii, dyktatury dążą do utrzymania władzy represjami, a siłą stojącą im na drodze jest Kościół katolicki – przykładem jest Zimbabwe. W 50 krajach wyznawcy Chrystusa doświadczają najbardziej dramatycznych represji: jak uwierzyć, że w XXI w. mogą istnieć obozy zagłady? Że kodeksy karne skazują chrześcijan na śmierć lub więzienie za poglądy religijne? Że w wyniku pomówień dochodzi do pogromów chrześcijan?

Obok jednak brutalnego prześladowania za wiarę istnieje jeszcze doświadczenie dyskryminacji. Ukazał się właśnie najnowszy raport wiedeńskiej organizacji Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, która monitoruje przestępstwa na tle nienawiści do religii: ataki na miejsca kultu religijnego, dewastacje, bezczeszczenie miejsc świętych, mowę nienawiści, fizyczne ataki, dyskryminację w miejscu pracy ze względu na wiarę w Jezusa. Raporty są wydawane regularnie od 2005 r.; do dziś zarejestrowano w Europie 1600 takich przypadków, a nienawiść do chrześcijan w Europie wzrasta.

W ubiegłym roku ścigano 180 przypadków, ale liczba ta, jak głosi najnowszy raport, jest na pewno wyższa, ponieważ władze, urzędnicy i sądy krajów Unii Europejskiej definiują tego typu czyny jako kryminalne lub jako pospolite przestępstwa, nie kwalifikując ich jako „czynów popełnionych z nienawiści do religii”. Tym samym prawdziwy obraz rzeczywistości nie koresponduje z oficjalnymi danymi, a dane dotyczą państw wysokorozwiniętych, formalnie z większością deklarującą się jako chrześcijanie. Są to Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Hiszpania, państwa skandynawskie czy kraje Beneluksu. W raporcie zaprezentowano spostrzeżenia i uwagi na temat przypadków łamania swobody wolności religijnej i dyskryminacji chrześcijan w Europie w trzech wymiarach. Są to: 1) fizyczne ataki na chrześcijan, 2) nietolerancja religijna w prawie i polityce, 3) antychrześcijańskie ataki w przestrzeni symbolicznej, przede wszystkim w sztuce i mediach.

Raport wspomina o nauczycielach, którzy karani są za mówienie swoim podopiecznym o chrześcijańskiej genezie świąt Bożego Narodzenia, ukazuje przypadek usunięcia krzyża z alpejskiego ze wzgórza Zugspitze na fotografii w jednym z przewodników turystycznych. Odnotowuje agresywne ataki na chrześcijan: w Hamburgu i w Berlinie rodziców protestujących przeciwko wychowaniu seksualnemu w szkołach oraz przeciwników aborcji uczestniczących w Marszu dla Życia zaatakowali lewicowi ekstremiści, w Perth w Szkocji został zatrzymany uliczny kaznodzieja Tony Milano z USA, ponieważ głosił, iż według Biblii czynny homoseksualizm jest grzechem. W Eksjoe na południu Szwecji nie przyjęto do pracy akuszerki, ponieważ zastrzegła, że nie będzie uczestniczyła w zabiegach aborcji.

Polem prześladowań chrześcijan w Europie jest wielka imigracja z Afryki oraz Bliskiego Wschodu. W obozach dla uchodźców przebywają także, o czym zazwyczaj się zapomina, chrześcijanie. Prześladowani w swoich ojczyznach przybyli na Stary Kontynent, aby zaznać pokoju. I właśnie w „ziemi obiecanej” znaleźli się w centrum żywiołu nietolerancji, krzywd zaś doznają od swoich muzułmańskich ziomków. Prześladowanie występuje najczęściej w takich formach jak: zniewaga, uszkodzenie ciała, grożenie śmiercią, prowokowanie i ostentacyjne narzucanie swojej formy religijności; do tego dochodzą ataki fizyczne: bicie, opluwanie, szturchanie oraz napaści na tle seksualnym. I to także tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ wielu chrześcijańskich uchodźców nie chce opowiadać o swoich przeżyciach w obawie, że będą mieli jeszcze więcej problemów. Już w 2014 r. dochodziło do antychrześcijańskich ekscesów. W Berlinie około stu Czeczenów pobiło chrześcijan z Syrii. Czterech Syryjczyków trafiło do szpitala z poważnymi obrażeniami, ośmiu Czeczenów aresztowano. Osiemdziesięciu policjantom po kilkugodzinnych walkach z trudem udało się opanować sytuację.

Szacunek jest kluczowym pojęciem dla zrozumienia praw człowieka w ogóle, a w szczególności dla wolności religii jako takiej. Jeśli się wyklucza z życia społecznego chrześcijan i ich wartości, zaczynamy funkcjonować w quasi-reżimie, na co nie może być zgody.

Tomasz Korczyński
Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter