29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Episkopat Meksyku zakończył wizytę ad limina

Ocena: 4.7
395

Biskupi meksykańscy zakończyli wizytę ad limina Apostolorum, podczas której zaprezentowali papieżowi plany na najbliższe lata. 

Fot. pixabay.com/CCO

Wśród największych wyzwań biskupi wskazali budowanie pokoju w tym kraju ogarniętym przemocą. Mówili też m.in. o przygotowaniach do jubileuszu 500-lecia objawień Matki Bożej w Guadalupe. W związku z tą rocznicą Kościół w Meksyku obchodzi 9-letnią nowennę.

Papież przyjął nas z radością i nadzieją, dodając nam odwagi

– powiedział papieskiej rozgłośni bp Ramón Castro, będący sekretarzem Konferencji Episkopatu Meksyku. Rozmowy toczyły się wokół licznych wyzwań tamtejszego Kościoła, m.in. udzielenia pomocy masom migrantów czy też odpowiedniego towarzyszenia młodym. Jednak najważniejsze jest obecnie budowanie pokoju ze względu na powszechność przemocy –  mówi bp Castro.

Sekretarz meksykańskiego episkopatu powiedział Radiu Watykańskiemu:

Jeden z biskupów powiedział Ojcu Świętemu, że jako duszpasterze w sposób szczególny chcemy dać odpowiedź na tak delikatną sytuację przemocy w Meksyku. Nasz Globalny Projekt Duszpasterski, przygotowujący nas do jubileuszu odkupienia w 2033 roku i 500-lecia objawień, oparliśmy przede wszystkim na temacie budowaniu pokoju. Od czasu zabójstwa dwóch jezuickich księży, we współpracy z prowincją jezuicką i Konferencją Episkopatu, pracujemy nad Dialogiem dla Pokoju, Rozmowami dla Pokoju, Forami dla Pokoju, a we wrześniu organizujemy Narodowy Kongres dla Pokoju. Aby uczcić pierwszą rocznicę zamachu na jezuitów, w niedzielę 18 czerwca we wszystkich parafiach odbyła się Msza, na której obecni byli krewni różnych zaginionych lub zamordowanych, i gdzie jasno powiedziano, że Kościół jest z tymi tysiącami ludzi, którzy cierpią. 20 czerwca, dokładnie rok po zamachu, o godz. 15:00 zabiły dzwony w całym kraju. To było coś imponującego, bardzo pięknego, usłyszeć dzwony i modlić się. Był to znak, by modlić się o pokój.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter