21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Emisariusz Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
572

Mówili o nim między sobą: Arcybronek. Nie sposób było się nim, jego kontaktem z Bogiem i innymi nie fascynować.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Z okazji przypadającej 2 listopada 100. rocznicy urodzin i zbliżającej się 20. rocznicy śmierci abp. Bronisława Dąbrowskiego (przypadającej w pierwszy dzień Bożego Narodzenia) w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja „Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz”.

Spotkanie podzielono na dwie części. O roli Kościoła w czasach dyktatury komunistycznej w kontekście życia i działalności na abp. Dąbrowskiego – przez 24 lata sekretarza generalnego episkopatu Polski i zaufanego wysłannika Prymasa Tysiąclecia do rozmów z władzami – dyskutowali historycy, duchowni i publicyści. Zgodnie uznali, że abp. Dąbrowskiego trzeba stawiać w jednym szeregu z kard. Stefanem Wyszyńskim i Janem Pawłem II jako przewodnikami Polaków przez ciemny okres komunizmu w Polsce. Ksiądz Flavio Peloso, postulator generalny zakonu orionistów, nakreślił drogę kapłańskiego powołania abp. Dąbrowskiego. Biograf arcybiskupa dr Katarzyna Grabska przypomniała, że był on „przeciwnikiem wprowadzenia stanu wojennego, dążąc zawsze do pokojowego rozwiązania sporu »Solidarności« z władzami komunistycznymi. W czynnie przez niego wspieranej »Solidarności« widział ruch narodowy, w którym ludzie uciśnieni walczą o swoje prawa”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (633), 19 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły