7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumenizm: czy warto się angażować?

Ocena: 0
1192

Przeżywamy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nazywany bywa „powszechnym”, ale po prawdzie nigdy taki nie był, podobnie zresztą jak ekumenia.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Wielu nie wie, co z tym Tygodniem począć, w jaki sposób go przeżyć, czym go wzbogacić – dlatego robią to, do czego się już przyzwyczaili, czyli do bycia dla siebie miłym i uprzejmym. Oczywiście, mając na względzie to, co opisuje historia, nie jest to bez znaczenia, ale czy wystarczy? Czy grzeczność i uprzejmość doprowadzą chrześcijan do upragnionej jedności?

Tegoroczny Tydzień Modlitw przypada w roku pięćsetlecia reformacji. W jaki więc sposób przeżywać ekumenizm w tym właśnie roku? Jak mówić o reformacji, która – widziana z perspektywy modlitwy Jezusa o jedność Jego owczarni – nie była wszak niczym dobrym, ponieważ tę owczarnię dzieliła. W miejsce jedności – wprowadzała rozbicie, w miejsce miłości – podział, niezgodę, nienawiść, a nawet wojnę, niszczącą życie tysięcy ludzi.

 

Z kim i o co się modlić?

Z roku na rok spada liczba uczestników nabożeństw ekumenicznych. Widzi się na nich niemal zawsze te same twarze, w większości osób starszych i duchownych, brak ludzi młodych – seminarzystów, studentów teologii, katechetów… Można powiedzieć, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się wydarzeniem dość abstrakcyjnym. A może również abstrakcyjna stała się jedność, którą postuluje? Czy zatem ekumenizm, a tym samym Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, jest jakąś obłudą? Czy jedność sprowadza się do konieczności wyrzeknięcia się przez katolików, protestantów czy prawosławnych tego, co stanowi o ich istocie? Czy ekumenizm ma się sprowadzać jedynie do wspólnego koncertu, wykładu lub modlitwy Ojcze nasz?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter