19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumeniczne spotkanie na temat małżeństw mieszanych wyznaniowo

Ocena: 0
163

Bez względu na wyznanie trzeba podejmować wszelkie wysiłki dla uświęcenia wspólnot małżeńskich. Bez mocnej duchowo i moralnie rodziny następuje degradacja życia społecznego - ostrzegł bp Romuald Kamiński. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej. Myślą przewodnią było "Duszpasterstwo małżeństw mieszanych wyznaniowo", a centralnym punktem spotkania - wspólne nieszpory.

fot. pixabay.com

Jak podkreślił biskup warszawsko-praski, małżeństwo jest ostoją całego porządku cywilizacyjnego. - Jeśli upadały kultury i w historii źle się działo wynikało to przeważnie z upadku tej podstawowej wspólnoty jaką jest rodzina. Podkreślił, że zadaniem duszpasterzy, bez względu do którego wyznania należą, jest troska o świętość małżeństw i rodzin wyrażająca się w modlitwie i właściwym kierownictwie. Ten bowiem, kto wychodzi ze zdrowej i mocnej rodziny nie targnie się na życie drugiego -powiedział bp Kamiński nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska.

Z kolei ks. Mateusz Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zwrócił uwagę na istniejące jeszcze na prowincji podziały między wiernymi różnych wyznań chrześcijańskich. Zaapelował jednocześnie do alumnów by już w czasie studiów i formacji uczyli się budować mosty szacunku i zrozumienia. - W Warszawie ekumenizm jest mocno rozwinięty podczas gdy jest jeszcze wiele lokalnych społeczności w których katolik identyfikowany jest z Polakiem, ewangelik to Niemiec, a prawosławny to Rosjanin lub Ukrainiec. Panują przesądy i społeczny ostracyzm. Niedługo pójdziecie na parafie - jeden zostanie posłany do miasta, inny z kolei na wieś, gdzie będzie trzeba zmierzyć z trudnościami. Zanieśmy więc ekumenizm pod strzechy nie dzieląc małżonków na naszych i waszych lecz traktujmy ich jako jedność. Jako duszpasterze obejmijmy troską zarówno jednych jak i drugich - zaapelował duchowny mariawicki

Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe zatytułowane "Duszpasterstwo małżeństw mieszanych wyznaniowo"

Ks. prof. hab. Jan Krajczyński z UKSW w Warszawie zwrócił uwagę, że troska duszpasterska o małżeństwo powinna rozpocząć już w czasie narzeczeństwa, tak by młodzi mieli świadomość wyzwań przed którymi staną pochodząc z różnych wyznań, czy tradycji. - Jeśli będą przygotowani i pełni autentycznej miłości, wówczas stawią czoła trudnościom i znajdą właściwe rozwiązanie.

Zdaniem prelegenta najlepszym rozwiązaniem byłoby pójście jedną drogą, którą sami wybiorą. - Nam jak duszpasterzom nie wolno stosować żadnych nacisków. Młodzi powinni we wzajemnym dialogu sami podjąć decyzję i zgodnie z tym wychowywać potomstwo - powiedział ks. Krajczyński. Zwrócił jednocześnie uwagę, że dla rodziny czymś niezwykle szkodliwym jest udzielanie jednemu dziecku chrztu w jednym wyznaniu, drugiemu zaś w drugim, ponieważ to nie buduje wewnętrznej jedności wspólnot jaką jest rodzina.

Wśród prelegentów wystąpił także prof. dr. hab. Tadeusz Zieliński z Kościoła Baptystów w RP, Prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, oraz ks. mitrat prof. dr hab. Jerzy Tofiluk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP, rektor prawosławnego seminarium w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
Dziś w Kościele: niedziela, II tydzień zwykły, druga niedziela zwykła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49, 3.5 -6; Ps 40 , 2ab.4ab.7 -8a.8b -9.10; 1 Kor 1, 1-3; J 1, 29-34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -