29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumeniczna modlitwa w katedrze Notre-Dame

Ocena: 0
1784

Rada Kościołów Chrześcijańskich Francji zorganizowała nabożeństwo ekumeniczne, towarzyszące trwającemu w Paryżu szczytowi klimatycznemu COP21. Odbyło się ono wieczorem 3 grudnia w katedrze Notre-Dame.

2015-12-04 13:00
pb (KAI/respectmag.com/ouest-france.fr/rcf.fr) / Paryż, mz
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Modlitwie „w intencji stworzenia” i o pomyślny przebieg szczytu przewodniczyli: abp Georges Pontier, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, pastor François Clavairoly, kierujący Federacją Protestancką Francji i prawosławny metropolita Francji Emanuel (Adamakis). Obecny był metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który odwołał swój przyjazd do Paryża po zamachach z 13 listopada, nadesłał kazanie, które odczytał metropolita Emanuel. Wezwał w nim do życia „duchowością ekologiczną” w obliczu zmian klimatu. – Nie jest za późno na działanie, ale nie możemy sobie pozwolić na odłożenie na jutro tego, co możemy zrobić dziś – przekonywał honorowy zwierzchnik prawosławia.

Podczas nabożeństwa, w którym wzięły udział setki wiernych, a także duchowni katoliccy, protestanccy, prawosławni i anglikańscy z Europy i Ameryki Północnej, śpiewały chóry protestancki i prawosławny. Procesja z darami wyrażała różnorodność bogactw naturalnych naszej planety: włókna bawełny, len, wyrób jubilerski, garncarski, falkon oliwy z oliwek... Gdy przed ołtarz wniesiono globus, zgromadzeni wstali z miejsc.

Kierujący komisją Rodzina i Społeczeństwo francuskiej konferencji episkopatu bp Jean-Luc Brunin wskazuje na konieczność „ekologii integralnej”, o której pisze papież Franciszek w encyklice „Laudato si’”. – Wszystkie kryzysy są ze sobą powiązane. Nie ma [osobnego] kryzysu społecznego, politycznego, gospodarczego czy klimatycznego. Nadszedł czas, by zatroszczyć się o klimat, ale przede wszystkim o rozwój, zwłaszcza krajów najuboższych. To one ponoszą bezpośrednie skutki zakłóceń klimatu. Papież wzywa do ekologicznego nawrócenia. To nabożeństwo ukazuje transcendentny wymiar problemu – zauważa ordynariusz Hawru.

Do katedry Notre-Dame zaproszone były wszystkie delegacje uczestniczące w obradach szczytu. – Codziennie śledzimy negocjacje – podkreśla metropolita Emanuel. – Mamy nadzieję, że przywódcy państw dojdą do porozumienia. To dlatego okazujemy solidarność. Słowo „ekologia” pochodzi od greckiego „oikos”, które oznacza „dom”. Dla chrześcijan ochrona planety, którą uważamy za stworzoną przez Boga, jest obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Ale niewierzący też powinien troszczyć się o dom – zaznacza prawosławny hierarcha.

Wtóruje mu katolicki ordynariusz diecezji Créteil. – Ochrona planety jest takim samym obowiązkiem obywatelskim jak głosowanie – mówi bp Michel Santier.

– To zgromadzenie jest symboliczne. Pokazuje, że klimat jest sprawą wszystkich, jest troską ponadnarodową – powiedział dziennikarzom pastor Clavairoly przed rozpoczęciem nabożeństwa. Dodał, że nie jest ono odosobnionym wydarzeniem. W niedzielę 27 listopada razem z pełnomocnikiem prezydenta Francji ds. klimatu Nicolasem Hulotem witał on w Saint-Denis kilkuset uczestników „ekumenicznej pielgrzymki sprawiedliwości klimatycznej”, która wyruszyła w połowie września z austriackiego Wiednia i niemieckiego Flensburga. – Staramy się, by nasz głos liczył się na COP21 – podkreśla Clavairoly. Pielgrzymi złożyli na ręce Christiany Figueres, zajmującej się w ONZ kwestiami klimatycznymi, petycję do światowych przywódców podpisaną przez 2 mln ludzi z całego świata. Hulot uważa, że mobilizacja religijna na olbrzymie znaczenie dla „obudzenia sumień” na kwestie ekologiczne.

Z okazji COP21 Rada Kościołów Chrześcijańskich Francji ogłosiła oświadczenie, w którym wezwała przywódców politycznych i gospodarczych, by podjęli decyzje niezbędne do ograniczenia ocieplenia klimatu do 2 stopni Celsjusza, inaczej jego ofiarami staną się najubożsi i przyszłe pokolenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter