14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekspiacja na ulicach

Ocena: 0
1235

Procesję różańcową w Warszawie w intencji pokutnej i wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi organizują wierni świeccy ze wspólnot różańcowych oraz wielu organizacji w Kościele katolickim.

fot. arch. tygodnika "Idziemy"

Procesje modlitewne ulicami miast organizowane były podczas największych zagrożeń dla naszego narodu, jak choćby nawały bolszewickiej w 1920 r. – Zauważamy, jak wiele zła obecnie dzieje się w Polsce. Chcemy pokutować za grzechy wołające o pomstę do nieba, czyli w pierwszej kolejności za grzech zabójstwa nienarodzonych, ale także za grzech pijaństwa, świętokradztwa i profanacji – uzasadniają organizatorzy.

 


WEZWANIE Z FATIMY

– Łączymy się jako katolicy, jako wierni świętego Kościoła rzymskokatolickiego, poddani Matki Bożej Królowej Polski. Jesteśmy katolikami świeckimi podejmującymi pokutę, wynagradzanie, odpowiadając na wezwanie Matki Bożej – szczególnie to z Fatimy, gdzie bardzo wyraźnie pada: mamy pokutować, odmawiać różaniec, wynagradzać, ratować rodziny i poświęcać się Niepokalanemu Sercu Maryi – mówi Artur Wolski z Męskiego Różańca w Warszawie, koordynator akcji.

– Chcemy odmawiać różaniec na ulicach, by dokonywać ekspiacji w przestrzeni publicznej, gdzie dokonują się profanacje i gdzie ma miejsce wiele innych aktów zła. Idziemy z intencją pokutną, by przepraszać, wynagradzać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej za grzechy własne, za grzechy w naszych rodzinach i całym społeczeństwie polskim – podkreśla Artur Wolski.

Inicjatywę pobłogosławili kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Akcję koordynuje wspólnota Nieustający Różaniec. Udział w procesji zadeklarowali m.in. Męski Różaniec, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźni św. Jan Pawła II, Akcja Katolicka. Zgłosiły się także osoby ze środowisk pro-life, lekarze, pielęgniarki.

Procesja ma odbyć się 22 sierpnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Uroczystość obchodzona jest w Kościele katolickim w dniu kończącym oktawę uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu odnawiany jest akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał kard. August Hlond w 1946 r.

 


PRZEZ STARE MIASTO

Uczestnicy spotkają się o godz. 14 przy katedrze warszawsko-praskiej, ul. Floriańska 3. – Zgromadzimy się przy pomniku ks. Ignacego Skorupki, w diecezji, gdzie miały miejsce wydarzenia Cudu nad Wisłą – mówi Artur Wolski. Wcześniej, o godz. 12.30, w katedrze rozpocznie się Eucharystia, organizatorzy proszą jednak, by zaplanować indywidualnie udział we Mszy świętej, ponieważ świątynia może nie pomieścić wszystkich przybyłych na procesję. Zachęcają też, by być w stanie łaski uświęcającej.

Po rozpoczęciu modlitwy różańcowej z rozważaniami pokutnymi uczestnicy ruszą Mostem Śląsko-Dąbrowskim, a dalej przejdą ulicami Starego Miasta. Odmówią wszystkie części różańca. Będą nieśli ze sobą wizerunek Matki Bożej Łaskawej, strażniczki Polski, patronki Warszawy. Także relikwie św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. Męczenników z Pratulina.

Na zakończenie zostanie odmówiona Litania loretańska, ponowiony akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Po błogosławieństwie kapłana odśpiewany zostanie „Apel jasnogórski”. Procesja będzie trwała około trzech godzin.

 


PROPOZYCJA DLA KAŻDEGO

– Zachęcamy, by dołączać do modlitwy. Naszą intencją jest, by każdy, kto dowie się o procesji różańcowej w Warszawie, podjął modlitwę wspólnie z nami, w tym samym czasie, tam gdzie jest. Można odmawiać różaniec indywidualnie w domu czy też organizować modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem w kościele, do czego bardzo mocno zachęcamy, za kard. Augustem Hlondem. Ówczesny prymas Polski w latach czterdziestych minionego wieku zobowiązał nas, by w każdej parafii przed Najświętszym Sakramentem odmawiać różaniec święty w intencji ojczyzny. Chcemy o tym przypominać – mówi Artur Wolski.

Procesja różańcowa wynagradzająca jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą angażującą modlitewne wspólnoty męskie. Coraz częściej na ulicach polskich miast można zobaczyć zastępy mężczyzn z różańcem w ręku. W ubiegłym roku, w stulecie Cudu nad Wisłą, różańcowe wspólnoty męskie przeszły z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej z Cmentarza Bohaterów 1920 r. do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej. W pierwsze soboty miesiąca w ponad pięćdziesięciu miastach w Polsce i na świecie mężczyźni uczestniczą w nabożeństwach wynagradzających Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Z ich inicjatywy w parafiach diecezji warszawsko-praskiej trwa obecnie peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest dziennikarką tygodnika „Idziemy”, absolwentką ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentką Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter