27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Echa niewpuszczenia na Białoruś abp. Kondrusiewicza

Ocena: 0
381

W wydanym we wtorek komunikacie metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz potwierdza, że wczoraj służby graniczne odmówiły mu wjazdu na Białoruś oraz prosi o modlitwę w intencji swego szybkiego powrotu do Ojczyzny i pokojowego rozwiązania poważnego kryzysu społecznopolitycznego na Białorusi. Podkreśla, że decyzja odmowie wjazdu do kraju, którego jest obywatelem, jest niezrozumiała, ponieważ zgodnie z białoruskim porządkiem prawnym, jego prawo do powrotu nie może być ograniczane.

Abp Kondrusiewcz zauważa, że zakaz wjazdu na teren kraju narusza jego duszpasterskie plany jako ordynariusza archidiecezji mińsko-mohylewskiej oraz przewodniczącego Episkopatu Białorusi. Przypomina, że podczas aktualnego kryzysu politycznego zawsze nawoływał do dialogu i pokoju. W żadnym wypadku nie chcę, by ta niezrozumiała decyzja służb granicznych przyczyniła się do wzrostu napięcia w ziemi naszych ojców – zapewnia abp Kondrusiewicz. Informuje, że złożył już w tej sprawie odwołanie, licząc na jego szybkie rozpatrzenie. W tej intencji prosi też o modlitwę wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli. Wszystkich zawierza opiece Matki Bożej i Michała Archanioła, patrona Białorusi.

Pozostając w Białymstoku abp Kondrusiewicz skierował 1 września przesłanie do wiernych i duszpasterzy na Białorusi: (polskie tłumaczenie)

Umiłowani w Chrystusie biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, bracia i siostry, ludzie dobrej woli!

31 sierpnia 2020 roku, podczas przekraczania granicy na przejściu granicznym Kuźnica Białostocka-Bruzhi bez jakichkolwiek wyjaśnień odmówiono mi powrotu na Białoruś, choć pogranicznicy zachowali się bardzo poprawnie.

Taka decyzja służb granicznych jest dla mnie jako obywatela Republiki Białoruś całkowicie niezrozumiała, gdyż ustawa Republiki Białoruś nr. 49-3 z 20 września 2009 "O porządku wyjazdu z Republiki Białoruś i wjazdu do Republiki Białoruś obywateli Republiki Białoruś" w artykule 3 "Prawo obywateli do wyjazdu z Republiki Białoruś i do wjazdu do Republiki Białoruś" stanowi jak następuje: "Prawo obywatela do wjazdu do Republiki Białoruś nie może być ograniczane". Zakaz wjazdu do Republiki Białoruś przeszkadza mnie jako ordynariuszowi archidiecezji mińsko-mohylowskiej i przewodniczącemu Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi w wykonywaniu posługi duszpasterskiej i w udziale w zaplanowanych wydarzeniach kościelnych.

W warunkach kryzysu społeczno-politycznego, przeżywanego w obecnym czasie przez naszą ojczyznę, wzywałem i nadal wzywam do dialogu i pojednania. W żadnym wypadku nie chcę, aby nieuzasadnione i bezprawne działanie służby granicznej zwiększało napięcie w naszym kraju.

Zwróciłem się do Państwowego Komitetu Pogranicza Republiki Białoruś z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji i o cofnięcie decyzji zakazującej mi powrotu do ojczyzny w celu wykonywania moich obowiązków duszpasterskich. Mam nadzieję, że jest to tylko przykre nieporozumienie, które w jak najkrótszym czasie zostanie poprawione.

Do was, drodzy bracia w posługiwaniu biskupim i kapłańskim, osoby konsekrowane, wierni i ludzi dobrej woli, zwracam się z prośbą o modlitwę w intencji mego jak najszybszego powrotu do rodzinnego kraju i pokojowego rozwiązania ostrego kryzysu społeczno-politycznego w naszej ojczyźnie.

Powierzając was wszystkich Matce Bożej i niebieskiemu orędownikowi Białorusi - świętemu Michałowi Archaniołowi, z całego serca błogosławię was w Imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

?rcybiskup ??deusz ?ondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylowski, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi

++++++++

Do modlitwy za abp Tadeusza Kondrusiewicza wezwał także wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki.

31 sierpnia z goryczą i smutkiem dowiedzieliśmy się, że Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, nie może wrócić do domu z zagranicznej podróży służbowej. On, obywatel Republiki Białorusi, nie został wpuszczony do kraju przez naszych białoruskich strażników granicznych. Nie podano oficjalnego komentarza na temat powodów, dla których arcybiskupowi odmówiono wjazdu

- napisał w przesłaniu bp Kasabucki i zaapelował:

W związku z tym wzywam was wszystkich, drodzy bracia i siostry, abyście modlili się szczególnie za naszego arcypasterza, aby Bóg wspierał go w chwili próby i pozwolił mu jak najszybciej wrócić do swoich wiernych.

Biskup Kasabucki zaapelował również o modlitwę za Kościół na Białorusi, ojczyznę i cały naród białoruski, aby "miłosierny Bóg za wstawiennictwem Matki Bożej Budsławskiej ocalił nas od wszelkiego zła i obdarzył nas potrzebnymi łaskami". Poprosił także księży, aby odprawiali Msze św. w intencji ojczyzny, Kościoła na Białorusi i abp. Kondrusiewicza, a wiernych zachęcił do udziału we Mszach św., adoracji Najświętszego Sakramentu i innych nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Prosił wiernych by gromadzili się w pobliżu przydrożnych krzyży i kaplic oraz w domach i odmawiali Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy.

W trudnym dla nas wszystkich czasie mobilizujmy się do modlitwy, okazujmy szczególną solidarność i wspierajmy się w każdej sytuacji, ponieważ jesteśmy jedną wielką rodziną. Niech nie będzie między nami podziałów; niech miłość, zgoda i przebaczenie prowadzą nas do wspólnego celu - spokojnego i szczęśliwego życia na ziemi oraz wiecznego zbawienia

- zaapelował wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

++++++++++++++++++

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter