16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

E-book książki poświęconej recepcji encykliki Laudato si' - z papieską przedmową

Ocena: 0
353

Już niedługo ukaże się w formie cyfrowej książka autorstwa sekretarza generalnego ONZ, przygotowana na rozpoczynającą się w niedzielę konferencję klimatyczną COP26 w Glasgow, poświęcona recepcji encykliki Laudato si’. Antonio Guterres stawia w niej tezę, że encyklika społeczna Franciszka otworzyła światu oczy na to, iż pogodzenie się z naturą musi być priorytetem XXI w., a przedmowę do książki napisał sam papież Franciszek.

Tekst książki będzie można od 12 listopada bezpłatnie pobrać ze strony Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Publikacja zawiera wypowiedzi działaczy ekologicznych, ambasadorów, ludzi Kościoła i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich na temat odbioru encykliki społecznej Franciszka na całym świecie. Jej przesłanie – zdaniem sekretarza generalnego ONZ – wywarło pozytywny wpływ nie tylko na instytucje religijne, ale także na politykę rządów i myślenie jednostek.

W przedmowie Papież Franciszek wskazuje na poważne konsekwencje naszych zaniedbań w trosce o wspólny dom, spotęgowane przez pandemię koronawirusa. Połączone ze sobą kryzysy Ojciec Święty odczytuje jednak także jako szansę. Podkreśla, że są one dobrą okazją do rozpoznania i wyciągnięcia wniosków z błędów przeszłości.

Zdaniem Papieża obecny kryzys powinien skłonić nas do uznania cierpienia świata za swoje własne i podjęcia decyzji o zmianie stylu życia na bardziej przyjazny planecie. „Nadszedł czas, aby wypracować nową formę powszechnej solidarności opartej na braterstwie, miłości, wzajemnym zrozumieniu: solidarności, która ceni ludzi bardziej niż zysk, która poszukuje nowych sposobów rozumienia rozwoju i postępu” – napisał Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter