24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś święto pielęgniarek i położnych (sylwetka Sł. Bożej Stanisławy Leszczyńskiej)

Ocena: 4.75
1067

Jednak przez wiele lat postać tej wspaniałej kobiety nie jest znana szerszemu gronu osób. W dużej mierze do rozpropagowania jej postaci przyczyniają się położne, które poświęcają jej prace magisterskie, piszą artykuły do czasopism fachowych, ale także popularyzujących wiedzę, prezentują jej postać na konferencjach naukowych. Od początku lat 2000 postać Leszczyńskiej jest prezentowana studentkom kierunku położnictwa na zajęciach z zakresu Filozofia i etyki zawodu położnej przez nauczycieli akademickich.

Studentki położnictwa zapoznają się postacią Stanisławy Leszczyńskiej, ukazanej jako wzorzec osobowy położnej i busola moralna, którą należy kierować się w życiu zawodowym. Te młode osoby często bardzo mocno przeżywają treści zawarte w jej biografii, a przede wszystkim w jej raporcie położnej z Auschwitz.
Studenckie Naukowe Koło Etyki przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczym Wydziału Nauk o Zdrowi WUM w swojej misji koła zawarło:

•    dbałość o prestiż zawodu położnej i budowanie jego etosu
•    poszukiwanie i pogłębianie źródeł wiedzy o historii i tradycji zawodu położnej
•    prowadzenie badań nad społecznymi oczekiwaniami wobec zawodu położnej
•    opracowywanie i realizacja programów edukacyjnych dla kobiet w różnym okresie życia

Realizacja tych zasad odbywa się poprzez organizacje corocznej konferencji z okazji Dnia Położnej przypadającego na 8 maja. Na konferencji w 2014 roku jedną z sylwetek wybitnych postaci położnictwa przedstawiona została Stanisława Leszczyńska. W 2018 roku studentki koła zaprezentowały wystąpienie „Etos zawodu położnej na przestrzeni dziejów”, w którym zawarły trudy pracy położniczej w różnych sytuacjach dziejowych w tym tez podczas II wojny światowej i roli jaką pełnił personel medyczny, w tym położna St. Leszczyńska.  W kolejnym roku konferencja została otwarta wykładem inauguracyjnym „Życie i działalność zawodowa bł. Stanisławy Leszczyńskiej Położnej z Oświęcimia” wygłoszonym przez mgr Zofia Szyszko-Furtak Prezes Katolickiego Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych o/ Lublin.

Dzięki współpracy z Marią Stachurska autorką Filmu „Położna”, na konferencji SNKE zostało zaprezentowane nagranie ostatniego wywiadu radiowego jakiego udzieliła Stanisławie Leszczyńskiej opisującego jej działalność na szubie położniczej oraz zaprezentowana została wystawa jej poświęcona. Dzięki takim inicjatywom stała się ona znana szerszemu kręgowi studentów i wykładowców WUM oraz położnym warszawskim uczestniczącym w tych wydarzeniach.  Studentki WUM, wraz z położnymi zrzeszonymi w Komisji Położnych przy Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych corocznie biorą udział w uroczystościach z okazji Dnia Położnej zarówno w Warszawie jak i w Łodzi. Poczet sztandarowy WOIPiP składa corocznie kwiaty przy grobie Stanisławy Leszczyńskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter