18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś ostatnia debata jasnogórska

Ocena: 0
811

Na Jasnej Górze już jutro, 1 maja, odbędzie się kolejna, dziewiąta już debata z cyklu Raport Jasnogórski 2016. Dyskusje w oparciu o Śluby Narodu Prymasa Wyszyńskiego stanowią refleksję nad kondycją duchową Polaków w 1050. rocznicę chrztu Polski.

2016-04-30 15:10
it / Jasna Góra (KAI), sg

Hasłem ostatniego spotkania będą słowa „Weź w opiekę naród cały”.

Jak powiedział o. Michał Legan organizator debat słowa „Weź w opiekę naród cały” są nie tyle odniesieniem do przeszłości, co ukierunkowują nas ku przyszłości. – W tym zdaniu wyraźnie widać, że jest ono wysunięte w przyszłość, że ono jest o tym co dopiero nadejdzie, o tym, że my się zwracamy do Matki Bożej w sprawie dnia jutrzejszego a nie wczorajszego – podkreśla o. Legan. 

Zakonnik dodaje, że „nie możemy ciągle mówić o tym co było, musimy mówić o przyszłości, o zadaniach, o nadziejach, o tym co będzie, że weź w opiekę naród cały to ciągle jest wołanie z dzisiaj na jutro i ono musi teraz przy okazji 1050.rocznicy wybrzmieć”.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Barbara Stanisławczyk, prezes Zarządu Polskiego Radia, s. Alicja Rutkowska, koordynator ośrodków katechumenalnych, Rafał Porzeziński, dyrektor programu I Polskiego Radia i generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. 

Debatę z cyklu Raport Jasnogórski 2016 jak zwykle poprzedzi Msza Święta celebrowana o godz. 17. 00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Dyskusja rozpocznie się o 18.30 w Sali Rycerskiej. Poprzedzi ją prezentacja Milenijnego Aktu Oddania Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 r. w 50.rocznicę jego złożenia.

Niedzielna debata będzie ostatnią z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”. Spotkania były dziewięciomiesięcznym cyklem dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Tymi spotkaniami Jasna Góra powróciła do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej.

Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” Paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi. 

Program Wielkiej Nowenny polegał na wprowadzeniu w życie poszczególnych przyrzeczeń Ślubów Narodu. I tak w swych tematach obejmował on: obronę wiary pod hasłem: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, życie w łasce uświęcającej „Naród wierny łasce”, obronę życia, zwłaszcza dzieci nienarodzonych „Życie jest światłością ludzi”, wierność małżeńską „Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele”, rodzinę katolicką „Rodzina Bogiem silna”, młodych „Młodzież wierna Chrystusowi”, miłość i sprawiedliwość społeczną „Abyście się społecznie miłowali”, walkę z wadami narodowymi „Nowy człowiek w Chrystusie” i cześć do Matki Najświętszej „Weź w opiekę Naród cały”. 

Cały ten program miał cele moralne i społeczne. Chodziło o odnowę ducha Narodu i to w tych punktach, które były najbardziej zagrożone w życiu Polaków. Był to program wyrywający Polaków z wewnętrznej apatii spowodowanej latami wojny i okupacji, program, który Prymas Polski często przedstawiał w swoich wypowiedziach. 

Do tego właśnie programu nawiązywały dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska. Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykali się na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusje były rejestrowane, a następnie udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez Internet, stacje radiowe i telewizyjne. 

Intencją organizatorów było wywołanie szerokiej refleksji, zainspirowanej tymi debatami. Każde spotkanie poprzedzone było Mszą św. w kaplicy Matki Bożej w intencjach Ojczyzny i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter