23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Dzień Misjonarzy Męczenników

Ocena: 4.6
1474

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Tego dnia Kościół wspomina wszystkich misjonarzy, misjonarki i wolontariuszy misyjnych, którzy ponieśli śmierć w czasie posługi. Jest to również dzień modlitwy i postu za misje.

fot. www.pixabay.com

Wedle danych watykańskiej agencji Fides w ubiegłym roku zginęło 22 misjonarzy, z czego sześcioro to ludzie świeccy. Dzień Misjonarzy Męczenników obchodzony jest 24 marca. Tego dnia 1980 roku w podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy szpitala w San Salvador został zastrzelony metropolita tego miasta abp Oskar Romero. Był obrońcą praw człowieka w swojej ojczyźnie, odważnie i niestrudzenie piętnował przejawy niesprawiedliwości i akty przemocy podczas trwającej w Salvadorze wojny domowej. W 2018 abp Romero został kanonizowany.

To właśnie Ameryka Południowa jest najbardziej niebezpiecznym regionem dla posługi misyjnej - powiedział KAI dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ks. dr Maciej Będziński. - Misjonarze stają się ofiarami napadów rabunkowych, ale też giną za przekazywanie społecznego przesłania Ewangelii, bo to są niewygodne usta, które głoszą równość, sprawiedliwość, przebaczenie - wskazał duchowny. - Są zabijani, bo mówią na przykład o tym, że sprzedawanie narkotyków jest nieludzkie, piętnują działalność mafii albo ciemne interesy różnych instytucji - powiedział dyrektor PDM.

Krajami szczególnie niebezpiecznymi dla misjonarzy są także Indie, Indonezja a także niektóre kraje Afryki subsaharyjskiej, jak Burkina, Niger, Nigeria, Kamerun czy Demokratyczna Republika Kongo. - To miejsca naznaczone męczeństwem - przypomina ks. Będziński.

Inicjatywa obchodów Dnia Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy Męczenników została podjęta w wielu krajach na całym świecie w tym również i w Polsce. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał ważność męczeństwa dla współczesnego Kościoła. W bulli ogłaszającej rok jubileuszowy, “Tertio Millennio Adveniente”, papież przypomniał, że u kresu drugiego tysiąclecia Kościół znowu stał się Kościołem męczenników oraz to świadectwo nie może być zapomniane.

Tegoroczny Dzień Misjonarzy Męczenników przeżywamy pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Lista misjonarzy, którzy ponoszą śmierć na misjach wydłuża się każdego roku. Wedle danych agencji Fides ubiegłym zamordowano 22 osoby, w tym sześcioro misjonarzy świeckich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter