28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś beatyfikacja s. Marii Karoli Cecchin

Ocena: 4.8
817

W sobotę 5 listopada na stadionie w Kinoru koło Meru w środkowej Kenii arcybiskup Kigali z Rwandy kard. Antoine Kambanda ogłosi błogosławioną włoską zakonnicę s. Marię Karolę Cecchin, która 20 lat swego niespełna półwiecznego życia spędziła w Kenii. Żyła ona na przełomie XIX i XX wieku a zmarła w niecodziennych okolicznościach na pokładzie statku na Morzu Czerwonym, gdy ciężko chora wracała do Europy.

fot. Felistas Mburugu / YouTube

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej:

Urodziła się jako Fiorina Cecchin 3 kwietnia 1877 w miejscowości Cittadella koło Padwy. Była dzieckiem pogodnym, żywym, a zarazem poważnym, radosnym, a przy tym odznaczała się dużą pobożnością. W wieku 17 lat próbowała wstąpić do Zgromadzenia Sióstr św. Doroty w Vicenzy, ale nie przyjęto jej ze względu na słabe zdrowie.

Udało jej się spełnić marzenie o życiu zakonnym w 2 lata później, gdy zgłosiła się do zgromadzenia sióstr św. Józefa Benedykta Cottolengo (1786-1842) w ich domu w Bigolino koło Treviso. 27 sierpnia 1896 rozpoczęła postulat w ich Małym Domu Opatrzności Bożej w Turynie (jako 139. kandydatka w owym roku), 2 października 1897 została nowicjuszką i nazajutrz przyjęła imię zakonne Maria Karola (Carola), a 6 stycznia 1899 złożyła uroczyste śluby zakonne.

Początkowo pracowała jako kucharka w internacie prowadzonym przez siostry w Giaveno, a następnie w domu macierzystym w Turynie. Głównym jednak jej pragnieniem była praca na misjach w Afryce i 19 marca 1904 poprosiła władze zakonne o zgodę na wyjazd na Czarny Ląd.

Po kilku miesiącach oczekiwania uzyskała odpowiednie zezwolenie i 28 stycznia 1905 wypłynęła statkiem wraz z pięcioma innymi siostrami do Afryki. Po przybyciu do Kenii 28-letnia Maria Karola znalazła się w Limuru, gdzie w bardzo trudnych warunkach, pełnych improwizacji i wielkiej biedy, rozpoczęła od tego samego, co robiła w Turynie, czyli od posługi kucharki. Działała jeszcze w kilku miejscowościach: Tusu, Iciagaki (tam została wybrana na przełożoną), Mogoiri, Wambogo i Tigania-Meru, które było ostatnim miejscem jej posługi zakonnej. Wszędzie dała się poznać jako „kobieta mądra i roztropna, aktywna, ale nie roztargniona, poważna, ale nie szorstka, radosna, ale nie nieroztropna, o światłej i łagodnej pobożności”, jak określiła ją matka Scholastyka w książce wspomnień o Marii Karoli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter