28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień papieski w Świątynii Opatrzności Bożej

Ocena: 0
802

Kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski przewodniczył w niedzielę 8 października Mszy Świętej w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która była kulminacyjnym punktem obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego w Warszawie.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Dzięki finansowemu wsparciu darczyńców stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” mogą realizować swoje edukacyjne marzenia.

Zanim rozpoczęły się niedzielne uroczystość stypendyści od wczesnych godzin rannych w ramach swoich zadań przygotowywali poszczególne formy działań w wymiarze: charytatywnym, duchowym, artystycznym i intelektualnym.

Pierwszym uroczystym elementem była Msza Święta, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.

W koncelebrze wzięli udział m. in. ks. Dariusz Kowalczyk – Prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Tadeusz Aleksandrowicz proboszcz Świątyni, o. Leon Knabit OSB, ks. Paweł Walkiewicz – Wiceprezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Tomasz Gaik, ks. Wiesław Wójcik, o. Krzysztof Ołdakowski SJ, o. Zbigniew Kret SJ.

W homilii metropolita warszawski przypomniał okoliczności wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża „kiedy z trudem obiegła świat wiadomość, bo ci którzy byli odpowiedzialni za rozpowszechnianie takich wiadomości, wcale się z tego nie cieszyli”. – Wielka była radość, wielka euforia już w tym pierwszym momencie, mimo, że nikt z nas nie wiedział jaki, będzie tego efekt dla Kościoła i świata, jaki będzie to owoc dla nas Polaków – powiedział kaznodzieja.

Kardynał przypomniał także określenie św. Jana Pawła II o młodzieży „jesteście nadzieją Kościoła świata”. Dzień Papieski to promocja pontyfikatu Jana Pawła II, jego osoby i dzieła i budowanie w duchu myśli Jana Pawła II  tego żywego pomnika, jakim jest fundusz stypendialny dla młodzieży – zaznaczył.

Nawiązując do liturgii słowa kard. Nycz powiedział, że Winnicą Pańską jest Kościół powierzony nam przez Boga, jest nią cały świat i nasze życie. Ale jest też nią całe dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II. – Pan Bóg nam je powierzył – wszystkim. A może nam szczególnie, skoro przyjęliśmy to w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jako zadanie, do którego potrafimy zaprosić setki tysięcy, miliony ludzi, aby promować Jana Pawła II i jego nauczanie – tłumaczył hierarcha.

Zwrócił przy tym uwagę, że pierwszą nauką, którą pozostawił światu papież Polak, wspominając o tym w liście apostolskim "Novo millennio ineunte", jest nauka o nadziei. – Mówił: „Idźcie naprzód z nadzieją!” i tłumaczył, o jaką nadzieję chodzi: nie o naiwne, bezczynne oczekiwanie, że Pan Bóg zrobi za nas. Powiedział, że nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć tylko dobrem – dodał hierarcha.

Mszę Świętą uświetnił Chór i Zespól instrumentalny Canticum Gratiorum pod dyrekcją Jacka Jackowskiego z Parafii Opatrzności Bożej.

Po Mszy Świętej w Dolnym Kościele odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji tych, „którzy tworzą żywy pomnik Jana Pawła II”, której przewodniczył ks. Tadeusz Aleksandrowicz – proboszcz parafii.

Następnie rozpoczął się Galowy Koncert Dnia Papieskiego, którym wystąpili m.in.: Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Krzysztof Iwaneczko, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Dereń, Marta Iwaniuk, Andrzej Lampert. Solistom towarzyszył Chór „Gospel Rain”, Chór fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” „Tylko my” oraz Zespół instrumentalny i orkiestra smyczkowa pod dyrekcją Grzegorza Głucha. Oprawę graficzną koncertu w technice animacji sypkiej zapewniła Magdalena Bąk. Scenariusz i reżyseria to dzieło Grzegorza Sadurskiego. Koncert poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Jak mówi dla Idziemy ksiądz Dariusz Kowalczyk pełniący od roku funkcję prezesa FDNT, „jest wiele wydarzeń, którym towarzyszy wielkie poczucie odpowiedzialności, ale też i satysfakcja, że Dzień Papieski jest potrzebny. Widzimy zaangażowanie ludzi, widzimy szczęście naszych stypendystów, widzimy wielu ludzi, którzy nam mówią robicie dobre dzieło. Usłyszałem to wielokrotnie, w różnych miejscach. Daje to poczucie, że ta inicjatywa ma duże poparcie społeczne, czyli papieskie nauczanie jest też żywe”.

– Mam stały kontakt ze stypendystami, szczególnie w czasie wakacji, gdy odbywają się obozy integracyjne dla gimnazjalistów, licealistów, studentów, w których uczestniczy ok. 800 stypendystów. Mam także z nimi kontakt poprzez nasze biuro, gdzie przychodzi ich kilkanaścioro dziennie. Znam ich życiorysy i ich sprawy; te więzi są bardzo silne – mówi ks. Kowalczyk.

Aktualnie Fundacja wspiera ok. 2 tys. stypendystów. Absolwentów programu stypendialnego jest już ponad 5 tys. Przez 17 lat istnienia Fundacji na stypendia przekazano 150 mln zł.

Stypendystka Milena, obecnie studentka Politechniki Warszawskiej mówi, że Dzień Papieski to dla niej święto. – Chcemy pokazać się innym, aby poznali, jacy jesteśmy i chcemy też dać coś od siebie w tym dniu. Dziękujemy tym, którzy nas wspierają – zaznacza.

Zobacz galerię

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter