8 lipca
środa
Edgara, Elzbiety, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najbliższy Dzień Papieski - o Bożym miłosierdziu

Ocena: 0
1758

W niedzielę 9 października już po raz 16. w całej Polsce organizowany będzie Dzień Papieski. Tegorocznym hasłem inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" będzie "Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia".

2016-01-13 12:15
mip / Warszawa (KAI), mz
fot. Ewelina Tomaszewska/BP FDNT

Tak jak w ubiegłych latach, podczas zbiórek przy kościołach i na ulicach można będzie sfinansować stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.

Ponad 8,5 mln złotych zebrano podczas ubiegłorocznej zbiórki w ramach XV Dnia Papieskiego. Jak poinformował ks. prał. Jan Drob, prezes FDNT, nie wszystkie datki zostały jeszcze policzone. Zdaniem duchownego kwota, jaka zostanie przeznaczona na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, bliska będzie 10 mln złotych.

Ks. Drob dodał, że w minionym Dniu Papieskim zorganizowane były 253 sztaby zbiórki publicznej, w których posługiwało około 50 tys. wolontariuszy.

Dzień Papieski, który w 2016 roku organizowany będzie 9 października, będzie towarzyszyć hasło „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Przewodniczący Rady Fundacji kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że tegoroczny Dzień Papieski będzie nawiązywać do obchodzonego w Kościele na świecie Jubileuszu Miłosierdzia. – Tegoroczne hasło niesie przesłanie św. Jana Pawła II, który uczył nas, że powinniśmy być apostołami i świadkami Bożego Miłosierdzia – powiedział kard. Nycz.

Podczas spotkania z mediami przedstawiciele FDNT omówili też jej dotychczasowe dokonania.

– W chwili obecnej opiekujemy się 2300 stypendystami, najczęściej pochodzącymi z małych miejscowości, w tym 1200 studentami – wymienił ks. Drob. Prezes Fundacji przypomniał także, że dotychczas wspomogła ona stypendiami ok. 3,5 tys. podopiecznych. Duchowny zaznaczył, że stypendia przekazywane są młodym ludziom nie jednorazowo, lecz trwale, od gimnazjum do ukończenia przez nich studiów.

Prezes Fundacji podkreślił, że "żywy pomnik Jana Pawła II", który powstaje dzięki otrzymywanym datkom, to nadzieja dla Polski i dla Kościoła katolickiego. Zdaniem duchownego, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kontynuuje misję, którą zapoczątkował sam papież. – Jan Paweł II łączył Polaków, gdziekolwiek się pojawił. Taki cel ma właśnie organizowany co roku Dzień Papieski – zaznaczył ks. Drob.

Metropolita warszawski zauważył, że dotychczasowe Dni Papieskie ukazują trafność i sens podstawowego wymiaru działalności fundacji, jakim jest zbiórka funduszy na stypendia dla najuboższej polskiej młodzieży. Hierarcha podkreślił, że Fundacja skutecznie wpływa na mówienie współczesnym ludziom o nauczaniu Jana Pawła II. – W ciągu tych 10 lat od śmierci papieża trzeba zmienić sposób mówienia o Janie Pawle II – podkreślił kard. Nycz. Dodał, że coraz więcej młodych ludzi zna Papieża Polaka jedynie z przekazów archiwalnych. Zaznaczył, że istotne znaczenie w sposobie mówienia o Janie Pawle II współczesnym ludziom mają nowe techniki medialne i multimedialne, które Fundacja stara się skutecznie wykorzystywać.

Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej wskazał, że działalność Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest „fantastycznym przykładem kuźni chrześcijaństwa szlachetnego”. Jak wskazał redaktor, Fundacja to nie tylko program stypendialny, ale i miejsce wykuwania się idei potrzebnych całemu społeczeństwu.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody tego dnia przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Organizator Dnia Papieskiego – Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 roku, dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przez szerzenie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 10,1-3.7-8.12; Ps 105, 2-7; Mt 10,1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter