28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Męczenników Odishy. Módlmy się za chrześcijan w Indiach

Ocena: 0
1989

Fundacja Christiani prosi o modlitwę za chrześcijan w Indiach. 30 sierpnia jest przez Kościół w Indiach obchodzony jako Dzień Męczenników Odishy.

W tym roku mija 10 lat od dramatycznych chwil, kiedy w 2008 roku w rejonie Kandhamal w stanie Odisha doszło do potwornych zbrodni. Wtedy to miały miejsce największe w historii Indii pogromy chrześcijan. W 2016 roku abp John Barwa z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar powołał zespół do prowadzenia procesu kanonizacyjnego „Męczenników Odishy”. Dla upamiętnienia ofiar ustanowił dzień 30 sierpnia „Dniem Męczenników Odishy”.

Dziesięć lat temu, w ostatnich dniach sierpnia w Indiach w rejonie Kandhamal w stanie Odisha podczas antychrześcijańskiej przemocy brutalnie zamordowano ponad 100 chrześcijan. Umierali w mękach, lecz do końca odważnie dawali świadectwo wiary w Chrystusa. Nie oszacowano liczby osób, które zostały ranne i doświadczyły psychicznej traumy. Istnieją raporty mówiące o licznych gwałtach na kobietach. Wiele kościołów i innych miejsc kultu zostało zniszczonych, wiele szkół oraz biur organizacji charytatywnych zdewastowanych, około 50 tys. osób przebywało w obozach dla wysiedleńców, bo spalono im domy.

„Męczennicy z Odishy są dla nas przykładem wiary w Chrystusa i wskazują nam drogę do odnalezienia się w Kościele Powszechnym. Nie zapominajmy o tym, że wielki dar Kościoła Powszechnego, to także odpowiedzialność za siebie nawzajem. Żyjąc wygodnie i spokojnie w Europie musimy każdego dnia pamiętać o chrześcijanach prześladowanych w XXI wieku za wiarę. W Dniu Męczenników Odishy 2018 przekażmy naszym braciom w Indiach, że o nich pamiętamy i módlmy się, aby ustały prześladowania chrześcijan w Indiach, a także o wyniesienie na ołtarze Męczenników z Kandhamal” – apeluje Fundacja Christiani.

Z okazji 10 rocznicy pogromów w Kandhamal, 25 sierpnia odbyła się w Indiach konferencja dotycząca tamtych tragicznych dni. Do dziś nie ukarano winnych. Wyznawcy Chrystusa w Indiach mówią o nieuchwytnej sprawiedliwości, bezkarności za złamanie życia tak wielu ludziom. Fundacja Christiani pozostaje w stałym kontakcie z chrześcijanami w Kandhmal, niesie im wsparcie duchowe i materialne. Chrześcijanie w Indiach zawsze bardzo proszą o pamięć i modlitwę. Poniżej przesłanie chrześcijan z Indii:

PAMIĘCI POGROMU CHRZEŚCIJAN W KANDHAMAL

Dziś, 25 sierpnia 2018 roku, zebraliśmy się, by uczcić pamięć chrześcijan – ofiar pogromu w prowincji Kandhamal. Pamiętamy o tych męczennikach, którzy wskazali nam drogę do Ojca. Głęboko wierzymy, że ich przelana krew przyniesie liczne błogosławieństwa Wszechmogącego nam wszystkim, a zwłaszcza Kościołowi w Orisie.

Kościół cierpi prześladowania od samego początku. Chrystus sam przepowiedział: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mt 10,22). Dlatego wyznawcy Chrystusa, świadomi swego chrześcijańskiego powołania, z wiarą i odwagą stawiają czoła wszelkim przeciwnościom. Jakże słuszne są słowa Tertuliana (155-240), ojca kościoła żyjącego w II wieku, że: „krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa” (Apologetyk, Rozdział 50).

Wiara i miłość do Boga umacnia Kościół nawet dziś, gdy wciąż staje się on obiektem prześladowań w różnych częściach świata. Kościół nie przyjmuje postaw wrogich ani nietolerancyjnych. Wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi JEDNEGO BOGA, który jest Ojcem każdego z nas. Męczeństwo jest uważane za okazję do głoszenia miłości Boga. Męczennicy uchodzą za wzór do naśladowania w naszym życiu codziennym.

Historia wiary chrześcijańskiej w Indiach jest równie długa, jak samo chrześcijaństwo. Chrześcijanie, stanowiąc niewielką mniejszość wśród ludności Indii, przez wieki dawali świadectwo Ewangelii swą społeczną i pasterską posługą, a także wspierając ogólny rozwój wszystkich ludzi, bez względu na jakiekolwiek różnice kastowe, religijne czy kolor skóry.

Nasi bracia i siostry, którzy cierpieli i ginęli podczas pogromu w Kandhamal, dali i nam okazję do wyrażenia świadectwa wiary. Napastnicy dewastowali i burzyli domy, kościoły, szkoły, szpitale, przychodnie, biura i ośrodki działające na rzecz ubogich i zmarginalizowanych mieszkańców Kandhamal, a w szczególności ludności plemiennej, Dalitów, oraz innych kast i grup prześladowanych. Dopuszczono się zbiorowych gwałtów na kobietach i dziewczętach oraz licznych brutalnych morderstw. Jednak nasza wiara stawała się coraz mocniejsza. Naszym głównym drogowskazem zawsze były słowa: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

Dzisiaj słowa św. Pawła: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz”? (Rz 8,35) przychodzą nam na myśl, gdy z miłością patrzymy na męczenników, którzy odeszli przed nami. Chrystus mówi: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). W apogeum niewyobrażalnej wrogości i rozszalałej przemocy łaska Boża była tym, co umacniało serca ofiar. Przemoc, nienawiść i zniszczenie nie osłabiły ich wiary, lecz przeciwnie – uczyniły ją mocniejszą. Nic nie było dla nich ważniejsze od miłości Chrystusa. Szli dokładnie za słowami św. Pawła: „Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy” (2 Kor 4,8-9).

Zbieramy się również po to, by wspólnie modlić się o pojednanie między wszystkimi ludźmi. Modlimy się za wszystkich wiernych w Orisie, za nasz ukochany kraj i o to, abyśmy nauczyli się żyć w pokoju, pokonując siły zła, nienawiści oraz podziały.

Modlimy się o Łaskę dla każdego z nas, abyśmy mogli wzrastać w wierze, a Kościół w Orisie i całych Indiach mógł być światłem wskazującym drogę miłości, przebaczenia, sprawiedliwości i harmonii społecznej.

Dlatego Archidiecezja Cuttack-Bhubaneswar przy udziale biskupów katolickich spotyka się z wami, naszymi braćmi i siostrami, w trakcie naszej podróży wiary, by odprawić tę mszę dzisiaj, 25 sierpnia 2018 roku.

Niech to nabożeństwo upamiętniające ofiary z Kandhamal stanie się też okazją do modlitwy o wybaczenie, pojednanie i pokój. Pojednanie, które bierze się ze szczerej dobrej woli. Dziękczynienie dla tych, którzy dali świadectwo wiary swoim bohaterskim życiem i Łaskę, która umacnia Kościół w wierze.

W modlitwie nie zapominajmy o instytucjach rządowych, publicznych i prywatnych, a także o wszystkich osobach, które były przy nas w chwilach cierpienia. Za pierwszym męczennikiem św. Szczepanem powtórzmy modlitwę, którą on wznosił, kiedy ginął za swą wiarę w Jezusa Chrystusa: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu!”.

Pojednanie, pokój i radość wszystkim i każdemu z osobna!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter