23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Judaizmu

Ocena: 0
160

Centralne Nabożeństwo Liturgii Słowa z okazji Dnia Judaizmu odbyło się 17 stycznia w wypełnionej wiernymi warszawskiej archikatedrze św. Jana

fot. pixabay.com

– Jeśli zakwestionowalibyśmy żywą, aktualną miłość objawiającego się Boga do Izraela, jakże moglibyśmy być pewni swojego doświadczenia miłości Boga? To dlatego możemy dziękować, że lud Izraela służy Bogu i cieszy się Jego wybraniem i błogosławieństwem. Służy teraz i teraz cieszy się Jego wybraniem, jak przypomina papież Franciszek, używając czasu teraźniejszego, a nie przeszłego – powiedział w homilii ks. Krystian Chmielewski, wikariusz parafii św. Jana Pawła II na warszawskim Bemowie podczas centralnego Nabożeństwa Liturgii Słowa z okazji Dnia Judaizmu, 17 stycznia, w wypełnionej wiernymi warszawskiej archikatedrze św. Jana.

W nabożeństwie – z udziałem zaproszonych gości żydowskich, w tym łódzkiego kantora Symchy Kellera (na zdjęciu) –  wzięli udział obaj ordynariusze warszawscy: kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński, biskupi pomocniczy oraz goście z innych kościołów chrześcijańskich. „Modlitwę z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską” wygłosiła pani rabin Małgorzata Kordowicz. Słowami tej samej modlitwy modlono się w synagogach w dwudziestoleciu międzywojennym: „Oby Król, władający królami, w miłosierdziu swoim wspierał istnienie Rzeczypospolitej Polskiej i strzegł jej, i ze wszelkich opresji, od strapienia i krzywd wybawił ją, sprawił, by inne narody uznały jej chwałę, i pomieszał szyki życzącym jej źle; ku czemu się zwróci, niech jej się powiedzie”.

W godzinach porannych na stołecznym Cmentarzu Żydowskim bp Rafał Markowski i rabin Michael Schudrich, otoczeni grupą wiernych, modlili się przy grobie zbiorowym mieszkańców warszawskiego getta. Potem w Muzeum POLIN odbyła się debata „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” z udziałem pani rabin Kordowicz, s. Anny Bodzińskiej NDS, abp. Grzegorza Rysia i rabina Schudricha. Długimi brawami przyjęto jego deklarację, że dziś to właśnie społeczność żydowska ze swoim doświadczeniem Holokaustu i obojętności świata jest w sposób szczególny zobowiązana do solidarności z chrześcijanami prześladowanymi dziś w różnych częściach świata. Równie gorąco powitano słowa metropolity łódzkiego, że nikomu nie wolno nawet myśleć o skierowanym przeciwko wyznawcom islamu wspólnym sojuszu chrześcijan i Żydów.

Odbyły się warsztaty dla nauczycieli i katechetów i – po raz pierwszy – zorganizowane przez KAI warsztaty dla dziennikarzy. Obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce miały miejsce w wielu diecezjach i ośrodkach duszpasterskich. W przyszłym roku centralne obchody odbędą się w Łodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -