28 maja
poniedziałek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Dziecka u Królowej

Ocena: 0
767

– Zapraszamy na Jasną Górę dzieci z całej Polski, niezależnie od wieku – o obchodach Dnia Dziecka z Matką Bożą Częstochowską opowiada "Idziemy" paulin o. Michał Legan

fot. arch. o. Michała Legana

Z o. Michałem Leganem, paulinem z Jasnej Góry, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Skąd pomysł na Jasnogórski Dzień Dziecka, który ojcowie paulini organizują 1 czerwca w Częstochowie, a któremu „Idziemy” patronuje?

Przeżywamy trzechsetlecie koronacji Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. W ramach jubileuszu ruszyło wiele inicjatyw, które mają nam uświadomić, że mamy Mamę, że nasza Królowa jest naszą Mamą. Pod takim hasłem odbywają się na Jasnej Górze wieczory maryjne: „Moja Mama jest królową”. Królewskość Maryi wskazuje, że mamy godność dzieci Bożych, współdziedziców Nieba. Skoro Maryja jest Królową, to ja jestem księciem, księżniczką, jestem w oczach Bożych kimś tak ważnym, kochanym, że podzielił się ze mną rajem. Święty Paweł powie: „Jesteśmy współdziedzicami Jezusa Chrystusa”. Maryja Jako pierwsza wiedzie nas w drodze do królestwa niebieskiego, wprowadza we współkrólowanie. Ta myśl doprowadziła nas do przekonania, że wiary możemy uczyć się od dzieci. Postanowiliśmy zaprosić na Jasną Górę wszystkie dzieci. Dziecko z wielką ufnością potrafi komunikować się z matką. Nie ma pytań i wątpliwości, w ich relacji jest tylko czułość i bliskość.

 

Jak będzie przebiegał Dzień Dziecka na Jasnej Górze?

Dzieci są na Jasnej Górze zawsze mile widziane. Przez cały maj przychodzą dzieci pierwszokomunijne i „rocznicowe”. Dzieci przychodzą też w pielgrzymkach z rodzicami. Tym razem chcemy stworzyć im szczególną przestrzeń. Na szczycie Jasnej Góry odbędzie się 1 czerwca o godz. 10.30 Eucharystia, podczas której dzieci będą składać Matce Bożej serca ze swoimi imionami i z imionami tych, za których pragną się modlić: rodziców, dziadków, braci, sióstr. W kaplicy Cudownego Obrazu każde dziecko otrzyma koronę z napisem „Moja Mama jest Królową”. Potem wzorem angielskim odbędzie się garden party u Królowej, czyli na Szczycie Jasnej Góry – spotkanie pełne zabaw i radości. Ma pokazać, że Ktoś o nas dba, troszczy się o nasze szczęście.

Zapraszamy rodziców, wychowawców z dziećmi, klasy szkolne, przedszkolaki. Zachęcamy do przybywania w grupach zorganizowanych i prywatnie. Zapraszamy wszystkie dzieci z całej Polski, niezależnie od wieku. Liczymy, że w spotkaniu weźmie udział Magdalena Buczek.

 

Czy dzieci powinny w szczególny sposób przygotować się na ten wyjazd?

Pisma katolickie skierowane do dzieci będą drukować emblemat serduszka, które dzieci mogą wyciąć i wpisać w nim imiona osób, za które chcą się modlić. Takie serce można przygotować również samemu w domu czy w szkole. Poza tym trzeba przygotować się na modlitwę i dobrą zabawę do około godz. 14.30.

 

Czego my, dorośli, możemy uczyć się od dzieci?

Chrystus mówi wyraźnie, że mamy stawać się jak dzieci, co oznacza, że dzieci mają wiarę większą niż my. Stulecie objawień w Fatimie przypomina, że gdy Matka Boża chciała zmienić świat, to przesłanie skierowała nie do polityków, nie do dorosłych – tylko do dzieci. Bardzo często widzę w kaplicy Matki Bożej, z jak wielkim zaangażowaniem dzieci modlą się przed Cudownym Obrazem. Machają na odsłonięcie i zasłonięcie obrazu, patrzą z miłością i zafascynowaniem.

 

Jasnogórski Dzień Dziecka to nie jedyna inicjatywa, w którą można włączyć się w roku jubileuszowym?

Mamy dwie ważne inicjatywy, skierowane do każdego, w tym także do dzieci. Pierwsza to „Żywa korona Maryi”, i Jasnogórski Dzień Dziecka wpisuje się w tę inicjatywę. Dzieci są żywą koroną Maryi. Akcja polega na przysłaniu pocztą czy dostarczeniu osobiście swojego zdjęcia, z napisanym na odwrocie darem duchowym. Dar, który składamy Maryi, niech będzie świadectwem, że pragniemy podjąć próbę nawrócenia do życia zgodnego z Ewangelią. Może jest coś, o czym na dnie swego serca wiemy, że Bogu się nie podoba. Może to nałóg, który bardzo trudno jest porzucić. Codziennymi duchowymi darami są np. Różaniec, czytanie Pisma Świętego, modlitwa. Zdjęcia umieścimy w kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego, a następnie w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze, tak aby można je było odnaleźć, przybywając tutaj.

Druga inicjatywa nazywa się „Selfie dla Maryi” i polega na wysłaniu na Jasną Górę swojego zdjęcia w formie elektronicznej, także z darem duchowym. Selfie będzie potem tworzyło mozaikę ok. 50 tys. zdjęć, z której powstanie obraz Matki Bożej. Zdjęcia można przysyłać do 30 lipca. Ważne w obydwu inicjatywach, by do przesyłki dołączyć oświadczenie z podpisanym regulaminem. O szczegółach można dowiedzieć się na stronie: www.koronamaryi.pl.

 

Gdzie powstanie obraz Matki Częstochowskiej z nadesłanych selfie?

Podczas głównych obchodów trzechsetlecia koronacji Matki Bożej na Jasnej Górze, 26 sierpnia, episkopat Polski oraz władze państwowe i tysiące pielgrzymów będą uczestniczyć w modlitwie na Szczycie Jasnej Góry. Na Wałach Jasnogórskich powstanie obraz złożony ze zdjęć tysięcy Polaków, którzy zaufali Matce Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły