28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieło z potrzeby serc

Ocena: 0
1318

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana do życia, by upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. Jego nauczanie stanowi fundament fundacyjnej filozofii

fot. arch. FDNT

Jednym z głównych zadań Fundacji jest przyznawanie stypendiów edukacyjnych. Stypendyści Dzieła – a jest ich obecnie blisko 2 tys. – to uzdolnieni ludzie z całej Polski, od uczniów szkół gimnazjalnych, po studentów. Dołączyć do ich grona to nie lada wyzwanie: trzeba mieć odpowiednio wysoką średnią ocen, prezentować postawę godną chrześcijanina, angażować się w wolontariat. Pomimo wymogów każdy stypendysta potwierdzi, że bycie częścią Fundacji to wielki zaszczyt i wyróżnienie. – Znalezienie się w tym gronie pozwala na poznawanie nowych ludzi, rozwijanie pasji, wspólną zabawę i naukę. Stypendyści odnajdują tu najczęściej prawdziwe przyjaźnie, wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach, a nawet miłość swojego życia – mówi Ania, stypendystka z diecezji warszawskiej.

Jakie więc warunki trzeba spełnić, by dołączyć do Dzieła Nowego Tysiąclecia? Uzyskać średnią ocen 4,8 w gimnazjum; 4,5 w szkole ponadgimnazjalnej oraz 4,0 na studiach; pochodzić ze wsi lub małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców; posiadać dochód brutto na jednego członka rodziny niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez ministra pracy i polityki społecznej, według stanu na dzień składania wniosku o stypendium; posiadać dodatkowe osiągnięcia w nauce, wolontariacie, sporcie itd.; uzyskać pozytywną opinię katechety, wychowawcy oraz proboszcza.

Program stypendialny to nie tylko pomoc finansowa, ale również – jeśli nie przede wszystkim – formacja. W ciągu roku szkolnego podopieczni Fundacji spotykają się w gronie diecezjalnym na rekolekcjach i dniach skupienia. Nad ich formacją i rozwojem czuwają księża koordynatorzy. Stypendyści także co roku spotykają się na letnich obozach w największych miastach Polski. Podczas wyjazdów poznają nauczanie św. Jana Pawła II. W czasie obozowych Mszy Świętych w parafiach dają świadectwo o swoim patronie, który inspiruje ich życie. Dziękują również za ofiarność okazywaną przez wiernych podczas Dnia Papieskiego. – Te obozy to nie tylko możliwość odpoczynku i poznania miasta przez stypendystów, to także okazja, aby, patrząc na młodych, ambitnych ludzi, przekonać się, że warto inwestować w młodzież, bo to przecież ona kiedyś przejmie stery w rodzinie, społeczności, Kościele i naszej ojczyźnie – ocenia pani Jadwiga, która uczestniczyła we Mszy z udziałem stypendystów.

Stypendyści starają się oddawać otrzymane dobro i aktywnie działają w różnorodnych wolontariatach. Można ich spotkać w domach dziecka, hospicjach i w domach pomocy społecznej. Chętnie pomagają w rodzinnych parafiach. Są członkami wielu organizacji, ruchów i wspólnot działających w Kościele oraz angażują się w liczne akcje charytatywnie i społeczne.

Każdego roku w październiku Fundacja organizuje Dzień Papieski. Idea tego wydarzenia narodziła się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Działania realizowane w ramach Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Centralne obchody Dnia Papieskiego odbywają się w Warszawie i Krakowie. W ich ramach Fundacja przyznaje Nagrody Totus Tuus. Są one docenieniem dorobku osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślania wartości stanowiących najgłębszy sens papieskiego nauczania. Tegoroczne wręczenie nagród odbędzie się 7 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie to będzie można śledzić na żywo na antenie TVP 2 o godz. 16:30. Następnego dnia, ze Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie TVP 1 o godz. 15.50 będzie transmitowała koncert galowy XVII Dnia Papieskiego, stanowiący artystyczny wyraz hasła „Idźmy naprzód z nadzieją!” – przyświecający temu wydarzeniu.

Fundacja zachęca do włączenia się zarówno w lokalne, jak i centralne obchody Dnia Papieskiego. W wielu parafiach, szkołach i placówkach kultury na terenie całego kraju będą miały miejsce uroczyste apele, akademie oraz inne wydarzenia, których celem będzie upamiętnienie osoby i nauczania papieża Polaka.

Stypendyści już teraz dziękują wszystkim, którzy zechcą w jakikolwiek sposób wesprzeć niezwykłe Dzieło Nowego Tysiąclecia – stworzone z potrzeby serca dla tych, którzy potrzebują pomocy w realizacji swoich edukacyjnych aspiracji i chcą wzrastać i formować się w duchu św. Jana Pawła II.

Szczegółowe informacje na temat Fundacji DNT dostępne są na stronie www.dzielo.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter