25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynne pielgrzymowanie

Ocena: 0
516

Uwieńczeniem trwającego blisko półtora roku jubileuszu stulecia diecezji łódzkiej była pielgrzymka do Rzymu. Na zaproszenie abp. Rysia odpowiedziało blisko 1,5 tys. wiernych z całej archidiecezji.

fot. ks. Paweł Kłys

Wśród uczestników Archidiecezjalnej Pielgrzymki do Rzymu (26–30 kwietnia) – obok duchowieństwa, sióstr zakonnych i kleryków oraz wiernych – nie zabrakło przedstawicieli władz, osób niepełnosprawnych, Caritas ze swoimi podopiecznymi, młodzieży i studentów oraz duchownych zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Jak zauważył na audiencji prywatnej Ojciec Święty Franciszek, reprezentowany był cały Kościół łódzki.

Znaczna część pielgrzymów przybyła do Wiecznego Miasta autokarami, nawiedzając inne miejsca święte Włoch związane z życiem i działalnością świętych.

 


U PAPIEŻA

Wielu uczestnikom głęboko w sercu zapisało się spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas audiencji prywatnej w Auli Pawła VI. – Bardzo przeżyłem to spotkanie i wiem, że nie można być na to przygotowanym – mówi Tobiasz Bocheński. – Wrażenie jest ogromne, to jest jakaś taka siła emanująca z następcy św. Piotra – dodaje wojewoda łódzki.

Podczas pielgrzymki nie mogło zabraknąć porannej Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył jałmużnik papieski – pochodzący z Łodzi kard. Konrad Krajewski. Wskazując na świętego, mówił, że winniśmy go naśladować w swojej codzienności, by jak on nieść Ewangelię innym.

Pątnicy modlili się przy relikwiach św. Wojciecha, które cesarz Otton III przywiózł do Rzymu ze zjazdu gnieźnieńskiego. Ponadto odbyli – w większości pieszo – pielgrzymkę do siedmiu kościołów jubileuszowych, gdzie miały miejsce liturgie lub wspólne modlitwy. Po Eucharystii w bazylice Santa Maria Maggiore, jak nakazuje tradycja, odśpiewano kolędę przy relikwiach żłóbka Pana Jezusa.

Rzym – miasto świętych – jest również miastem męczenników. Pielgrzymi modlili się także przy grobach męczenników i wyznawców, odwiedzając katakumby. Jak zauważa s. Joanna Truchel, do katakumb codziennie przychodzili ludzie, by się modlić i czekać na Pana Jezusa, a jak umierali, to ich tęsknota się wypełniała. To jest miejsce radosne, mimo że się chodzi wśród grobów – dodaje jadwiżanka wawelska.

 


WĘDRUJĄC RAZEM

Na pielgrzymce z miasta czterech kultur nie zabrakło także modlitwy ekumenicznej. W bazylice św. Pawła za Murami celebrowano nieszpory ekumeniczne, w czasie których kard. Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – wskazał, że nabożeństwo to jest dobrą okazją, aby na tym fundamencie odnowić nasze zaangażowanie w ekumenizm i pomóc sobie nawzajem żyć jako ochrzczeni. – Dzięki chrztowi nosimy w sobie najpiękniejszy znak bycia chrześcijaninem; znak, który napełnia nas wielkanocną radością i za który pragniemy dziś dziękować – zaznaczył hierarcha.

Pielgrzymkę podsumował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś: – Przepiękny Kościół wędrujący razem; różnorodny, ale akceptujący siebie w rzeczywistej miłości, nie tylko w tolerancji. Ta różnorodność była tutaj wielowymiarowa, bo z jednej strony mieliśmy przedstawicieli Kościołów, władze świeckie, młodych, którzy są dynamiczni, i bezdomnych, osoby niepełnosprawne, charyzmatyków i osoby dobrze czujące się w tradycyjnej pobożności. Ważne jest to, że w takich momentach potrafimy w piękny sposób być razem i uczyć się od siebie nawzajem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter