29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynienie za plony

Ocena: 4.4
1652

Wszystko w życiu jest łaską! Dlatego zanosimy modlitwę dziękczynienia za dar chleba, który w naszej kulturze jest uważany nie tylko za podstawowy pokarm, ale też symbol tego wszystkiego, czego potrzebujemy do życia – powiedział bp Romuald Kamiński w czasie diecezjalnych dożynek.

fot. Magdalena Gronek / Idziemy

W tym roku odbyły się one 31 sierpnia na terenie sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku, w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w gminie Klembów. Zebrani dziękowali za Bożą łaskawość w postaci sprzyjającej pogody, za siły i zdrowie pracujących, za ustrzeżenie się od wypadków, za możliwość sprzedaży naszych plonów.

– Tradycja dożynek przyczyniała się do budowania więzi rodzinnych, ucząc ludzi przyjaźni i miłości. Jest więc dla nas zaproszeniem, by wrócić do korzeni, kultywując przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję, która buduje naszą narodową tożsamość – mówił na powitanie ks. prałat Stanisław Markowski. Uroczystość rozpoczął wjazd bryczką bp. Romualda Kamińskiego i starostów tegorocznych dożynek, państwa: Agnieszki i Kamila Marczaków ze wsi Tuł, prowadzących na co dzień gospodarstwo kwiatowe.

W czasie Mszy Świętej bp Romuald Kamiński przypomniał, że wszelkie dobro pochodzi od Boga, który jest Dawcą wszelkiej obfitości. Zwrócił uwagę, że tegoroczna klęska suszy nie zrodziła w ludzkich sercach refleksji do bardziej wytężonej modlitwy, pokornej prośby i uwielbiania Boga. – Wielu z nas w ogóle nie myślało i nie myśli w tych kategoriach. Raczej poszukujemy rozwiązań w całym szeregu zwodniczych zabiegów technicznych i finansowych – powiedział – a dziękczynienie nie powinno być uzależnione od wielkości otrzymanych darów. Jako wzór do naśladowania wskazał Matkę Bożą, która zgodziła się całkowicie na realizację woli Pana w swoim życiu.

– Maryja uczy nas również postawy wiary, która jest fundamentem naszego istnienia, rozumnego działania i radosnej przyszłości – dodał bp Kamiński, ubolewając nad rosnącym w społeczeństwie ateizmem i obojętnością na sprawy duchowe. – Wyrazem tego jest często cyniczne odnoszenie się do codziennej rzeczywistości, nieuznawanie zasad moralnych, poniewieranie tego, co rozumiemy jako święte, dobre dla człowieka i wspólnoty.

Zwrócił uwagę, że podstawową troską w kształtowaniu młodych pokoleń winno być zaszczepianie wiary w Boga. – Od takiego człowieka będziemy mogli spodziewać się szczerej miłości Boga, bliźniego, Ojczyzny, swojego środowiska, postaw trzeźwości, odpowiedzialności za drugiego człowieka, za powierzone mu dobra doczesne i sprawowane funkcje – powiedział.

Podkreślił wartość małżeństwa i rodziny, gdzie człowiek przygotowuj się do odpowiedzialnej służby Bogu i ludziom. – Trzeba, aby w trosce o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój rodziny zjednoczyły się wszystkie instytucje, począwszy od parlamentu, rządu aż po najmniejszy urząd w terenie – zaapelował bp Kamiński.

Zwrócił uwagę na burzony w majestacie prawa naturalny, ustanowiony ręką Boga porządek. – Potężne środki wydaje się na promocję aborcji, eutanazji, ideologii gender, LGBT, promowanie szeroko rozumianej rozwiązłości, skutkującej rozpadem świętych instytucji małżeństwa i rodziny oraz rujnowaniem cywilizacji – ostrzegł biskup.

Podkreślił wartość sakramentu małżeństwa. – Ceńmy sobie to wybraństwo, a nie ulegajmy kompromitującej modzie lansowanej „na salonach” i w niektórych mediach, gdzie króluje niespotykana dotąd pogarda dla czystości obyczajów, ważności przysięgi małżeńskiej i wierności do końca – zaapelował bp Kamiński. Zachęcał też kapłanów, by „nawet dla jednej pary, która w parafii zgłosi pragnienie przygotowania do małżeństwa, mieli czas i otwarte serce”.

Przypomniał, że tym, co pomaga zabezpieczyć trwałość małżeństwa i rodziny, są wspólna modlitwa, domowy stół i niedzielna Eucharystia. – Gdybyśmy zaczęli to realizować stalibyśmy się świadkami cudu odrodzenia społeczeństwa.

Biskup zaapelował do władz samorządowych, nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy, by pomogli rodzicom na wsi zadbać o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. – Brońmy się przed tym, co rujnuje człowieka, przed beznadzieją, bezrobociem, pijaństwem, wulgarnym stylem bycia. Dajmy wszystkim młodym na wsi szansę bycia kimś wyjątkowym, by mogli rozwinąć się i wypełnić swoje życiowe powołanie jak najpiękniej.

Biskup Kamiński ostrzegał też przed zgubnymi skutkami rzeczywistości wirtualnej, która kształtuje pokolenie haed-down (z ang. ‘głowa w dół’), czyli ze wzrokiem utkwionym w tabletach, smartfonach, laptopach, konsolach, grach komputerowych. – Także narkotykom, używkom, dopalaczom i całej gamie innych zagrożeń trzeba zdecydowanie powiedzieć stop. Nie jesteśmy bezsilni, z Jezusem możliwe jest zwycięstwo – pokreślił bp Kamiński.

Po liturgii rozstrzygnięto konkurs na wieniec dożynkowy, który diecezję warszawsko-praską reprezentował na dożynkach ogólnopolskich na Jasnej Górze i będzie również reprezentował na dożynkach wojewódzkich. W tym roku wygrało dzieło Zofii i Dariusza Michtak z Zalesia ze Stanisławowa, przedstawiające koronę zwieńczoną kopułą i krzyżem. – Praca nad wieńcem rozpoczyna się nawet kilka miesięcy przed dożynkami – opowiadała pani Zofia. – Staramy się wracać do starej polskiej tradycji – kiedyś symboliczny plon żniwny miał postać korony uwitej ze wszystkich zbóż. Użyliśmy ziaren pszenicy, jęczmienia owsa, żyta, pszenżyta, kukurydzy w nasionach i w kwiatach oraz m.in. rdestu, który zachowuje naturalny kolor. Szukamy takich, których nie trzeba farbować, a pięknie wyglądają.

– Dziękuję za waszą pracę, modlitwę, przywiązanie do polskiej ziemi, do Chrystusa, do Kościoła i tradycji – powiedział ks. prałat Władysław Szymański, Diecezjalny Duszpasterz Rolników. Nawiązując do początków istnienia diecezji warszawsko-praskiej, podziękował biskupowi seniorowi Kazimierzowi Romaniukowi za wkład w kultywowanie tradycji dożynkowych i zapewnił o modlitwie w trudnym czasie choroby.

Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który zachęcał Polaków by starali się tak postępować i żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.

– Niech wasza praca przynosi plon stokrotny! – podsumował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter