24 lutego
poniedziałek
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynienie za beatyfikację o. Tomaszka

Ocena: 0
1074

W Łękawicy na Żywiecczyźnie, rodzinnej wsi bł. o. Michała Tomaszka, bp Roman Pindel odprawił 9 stycznia w kościele parafialnym Mszę świętą dziękczynną za dar beatyfikacji.

2016-01-09 20:23
rk / Łękawica (KAI), mz
fot. www.meczennicy.franciszkanie.pl

Dwaj polscy męczennicy, franciszkanie – o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia w Chimbote (Peru).

Po liturgii w Łękawicy odbyła się uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia bł. o. Michała Tomaszka – wychowanka placówki.

Wraz z ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej przy ołtarzu parafialnego kościoła pw. św. Michała Archanioła modlili się: prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz, który podarował wspólnocie parafialnej relikwie pierwszego stopnia bł. o. Michała, franciszkańscy zakonnicy oraz ponad 20 księży diecezjalnych.

W homilii bp Pindel podkreślił, że dziękczynienie Bogu za dar beatyfikacji pochodzącego z Żywiecczyzny zakonnika obejmuje szereg aspektów jego życia jako kapłana i męczennika.

– Chcemy dziękować Bogu, że narodził się wśród nas, że odkrył tu swoje powołanie, że zdecydował się opuścić tę parafię i zamieszkać we wspólnocie zakonnej, że zaczął przygotowywać się do święceń kapłańskich, ale także do życia misjonarza – przypomniał duchowny.

– Dziękujemy tu w tym kościele, w tej parafii, za wszystkie lata spędzone wśród swoich: rodziny, sąsiadów, w szkole. W tej szkole, która będzie nosić jego imię – kontynuował hierarcha.

Biskup zaznaczył, że dziękczynienie dotyczy także odwagi danej od Boga, jaką o. Michał znalazł w swym sercu wobec porwania, groźby i momentu śmierci.

– Dziękujemy, że w tym momencie był gotowy oddać swe życie za wiarę, że przyjął od Boga dar męczeństwa. Złączył się w ten sposób z Jezusem ukrzyżowanym, Szczepanem ukamienowanym, ukrzyżowanym Piotrem, ściętym Pawłem, złączył się z tysiącami zakonników franciszkańskich, którzy ginęli w Ziem Świętej, na misjach, z powodu nienawiści do wiary, fanatyzmu ze strony ideologii marksistowskiej czy też zbrodniarzy hitlerowskich – dodał.

Jak zauważył kaznodzieja, głoszący słowo Boże w peruwiańskim Pariacoto polscy franciszkanie – o. Michał i o. Zbigniew – choć tylko pomagali miejscowej ludności, dzieląc się Dobrą Nowiną o zbawieniu, wzbudzili wśród niektórych nienawiść.

– O. Michał – nasz brat, współparafianin, sąsiad, członek rodziny – musiał zdać sobie sprawę, że Bóg wzywa go do tego, by opuścił dom rodzinny, matkę, rodzeństwo, dla jakiejś większej wartości. Właśnie dla tej Ewangelii, którą trzeba głosić tam, gdzie ludzie nie słyszą jej, gdzie zamiast Ewangelii głosi się słowa nienawiści, namawia do sięgania po broń – powiedział biskup.

– Zaryzykował życie ale po to, by to życie lepsze, pełne, otrzymać od Tego, który jest Panem życia – dodał i nawiązując do czytania z Księgi Mądrości, podkreślił, że o. Michał wraz ze swym współbratem zakonnym o. Zbigniewem zostali doświadczeni „jak złoto w tyglu”, a Bóg przyjął ich całopalną ofiarę.

Podczas liturgii biskup poświęcił nowy sztandar szkoły podstawowej w Łękawicy z podobizną o. Michała Tomaszka. Przebywający w Polsce peruwiański zespół Kargaligera wykonał skomponowany przez siebie hymn na beatyfikację męczenników.

Po Eucharystii biskup i członkowie najbliższej rodziny bł. o. Michała – brat bliźniak, Marek Tomaszek, oraz siostry: Urszula Raczek i Maria Kozieł – modlili się przy symbolicznym grobie franciszkańskiego męczennika, na przykościelnym cmentarzu. Zostali tu pochowani rodzice kapłana. Złożono tu także grudkę zakrwawionej ziemi z Peru, z miejsca męczeństwa misjonarza.

W hali sportowej Zespołu Szkół w Łękawicy odbyła się uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia bł. o. Michała Tomaszka. Tu przygotowano m.in. część artystyczną w wykonaniu dzieci młodzieży szkolnej. Po raz pierwszy ślubowano na nowy sztandar z podobizną błogosławionego.

Dyrektor placówki Barbara Wnętrzak odbierając w imieniu społeczności szkolnej uchwałę Rady Gminy w sprawie nadania szkole imienia jej wychowanka i absolwenta, podkreśliła, że jest to w 105-letniej historii szkoły jeden z najważniejszych dni.

Szkoła otrzymała pamiątkowy akt nadania imienia podpisany m.in. przez biskupa ordynariusza, prowincjała krakowskich franciszkanów, przedstawicieli władz samorządowych oraz szkolnych, a także rodzeństwo błogosławionego. W szkole otwarta została wystawa z osobistymi pamiątkami związanymi z o. Michałem.

O. Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. we wsi Łękawica, należącej wówczas do archidiecezji krakowskiej, a dziś do diecezji bielsko-żywieckiej. Po maturze zgłosił się jako kandydat do zakonu franciszkanów. Wyższe studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym ojców franciszkanów w Krakowie. Święceń kapłańskich udzielił mu 23 maja 1987 r. w bazylice św. Franciszka w Krakowie biskup pomocniczy Albin Małysiak.

Przez dwa lata pracował w franciszkańskiej parafii w Pieńsku, jako wikariusz i katecheta. 24 lipca 1989 wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze swym współbratem, o. Zbigniewem Strzałkowskim. Zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku). Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 5 grudnia na stadionie w peruwiańskim Chimbote.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy
Dziś w Kościele: poniedziałek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Marka Marconi, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 3,13-18; Ps 19,8-10.15; Mk 9,14-29
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -