2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynienie abp. Głódzia

Ocena: 0
2136

W Bobrówce (archidiecezja białostocka), rodzinnej miejscowości metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia konsekracji tamtejszego kościoła.

Eucharystię, której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, koncelebrowali księża biskupi i kilkudziesięciu kapłanów. Na rocznicę przybył z Watykanu ks. prał. Giuseppe La Terza, który przywiózł list gratulacyjny od papieża Franciszka.

Homilię wygłosił bp Edward Janiak z Kalisza. Mówił w niej o znaczeniu świątyni zarówno w wymiarze materialnym – w której człowiek oddaje Bogu chwałę i przyjmuje sakramenty – jak i duchowym, gdyż „taką świątynią jest Kościół – jeden, święty, powszechny i apostolski”.

Biskup podkreślał, że każdy człowiek jest „świątynią Boga” i „nie ma piękniejszego miejsca na ziemi, w którym Bóg chciałby zamieszkać, niż serce człowieka”. Prosił, by rodziny i wspólnoty parafialne były zawsze miejscem obecności Boga, pełnym zgody i wzajemnej miłości. Hierarcha przypomniał historię powstawania świątyni w Bobrówce, pierwsze próby zbudowania kaplicy i trudności ze strony ówczesnych władz. Podkreślił, że dzięki staraniom abp. Głódzia i przy ogromnej gorliwości i hojności mieszkańców powstało tu także centrum charytatywne terapii zajęciowej oraz miejscowy cmentarz.

Biskup Janiak zachęcał do dawania świadectwa życiem, w którym człowiek jest „żywą świątynią Boga”. – Uwierzcie, jesteście potrzebni Panu Bogu, jesteście potrzebni Kościołowi – mówił.

Na zakończenie Eucharystii abp Sławoj Leszek Głódź przyjmował wyrazy wdzięczności od mieszkańców i zaproszonych gości za wzniesienie przed 25 laty świątyni, a także życzenia z okazji urodzin, które obchodził w tym dniu. Mszę św. koncelebrowali metropolita białostocki abp Edward Ozorowski wraz z abp. Stanisławem Szymeckim, bp Henryk Ciereszko, biskupi pomocnicy z Gdańska Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przedstawiciele Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Świątynię wraz z mieszkańcami Bobrówki licznie wypełnili przybyli goście. Obecni byli ministrowie Krzysztof Jurgiel i Jarosław Zieliński, parlamentarzyści, przedstawiciele władz, służby mundurowe, przyjaciele abp. Głódzia, goście z Gdańska oraz architekt i budowniczowie kościoła.

– Dziękuję Panu Bogu oraz ludziom, którzy z hojności swojego serca to dzieło stworzyli – to w tej wspólnocie nie tylko się urodziłem, ale wzrastałem, żyłem i trwam. I im bardziej wchodzę w lata, tym większą więź odczuwam z tym miejscem i z tymi ludźmi, których połowy już nie ma. A ta świątynia pośród pól jest jeszcze jednym pięknym modlącym się kwiatem – powiedział KAI abp Głódź. – Ale oprócz świątyni jest jeszcze centrum terapii zajęciowej, z którego korzystają dzieci i osoby niepełnosprawne. Całość, z rehabilitacją i nowoczesnym oprzyrządowaniem, włączona jest w działalność Caritas. Korzystają z centrum mieszkańcy trzech powiatów – dodał z dumą.

– Przy takich okazjach jak dzisiejsza odradza się pamięć tego, co było 25 lat temu. Choć dziś są już nowe twarze i nowi ludzie, których często już nie znam, bo to nowe pokolenia. Ale to miejsce jest dla mnie zawsze cenne i drogie, bo lubię wieś i lubię tutejszych ludzi – zauważył.

Arcybiskup Głódź jest honorowym sołtysem Bobrówki i należy do Rady Sołeckiej. – Jak sołtys za trzy lata skończy kadencję, a ja za cztery przejdę na emeryturę, to obejmę to sołectwo – mówi z uśmiechem gdański metropolita. Starsi mieszkańcy Bobrówki wspominają, że jako mały chłopiec powtarzał, że będzie księdzem, i wszędzie rozstawiał ołtarzyki i „uczył się odprawiać Mszę Świętą”. Powtarzają też, że jest „prawdziwym rolnikiem, który kocha ziemię i lubi zwierzęta”.

Uroczystość zakończył wspólny południowy posiłek, przygotowany dla wszystkich, którzy wzięli udział w jubileuszu.

Wieś Bobrówka od XVI w. należała do parafii w Kalinówce Kościelnej, a posługę duszpasterską zapewniali jej mieszkańcom kapłani obsługujący kościół filialny w Brzozowej. Po utworzeniu parafii w Brzozowej Bobrówka znalazła się w jej granicach. W latach 1989-1991 z inicjatywy urodzonego w Bobrówce abp. Sławoja Leszka Głódzia i mieszkańców wsi zbudowano kościół pomocniczy pod wezwaniem Matki Odkupiciela. Projektantem kościoła jest inż. arch. Andrzej Poraszko z Białegostoku. W marmurowym ołtarzu głównym umieszczono obraz „Matka Odkupiciela” pędzla włoskiej artystki Pauli Lattanzi. Wizerunek był inspirowany jubileuszowym Rokiem Odkupienia 1982/1983. Obraz jest otoczony pozłacaną ceramiką porcelanową i nawiązuje do wystroju Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Teresa Margańska/KAI
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 35 (569), 28 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter