8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzictwo abp. Hosera

Ocena: 0
367

Niewielu Polaków może poszczycić się taką historią życia, jak abp. Hoser – jako kapłan, misjonarz i lekarz. - mówi ks. dr. Zenon Hanas SAC, prowincjał pallotynów i prezes Fundacji „Familiaris Laetitia”, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. arch. ks. Zenona Hanasa

Wkrótce po śmierci abp. Henryka Hosera SAC ogłosił Ksiądz powstanie fundacji działającej na rzecz obrony życia ludzkiego i rodziny. Skąd taka inicjatywa?

Inicjatorem powstania fundacji był sam abp Henryk Hoser SAC. Kiedy skończył posługę jako ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, zamieszkał w naszym seminarium duchownym w Ołtarzewie. Wtedy rozpoczęły się pierwsze rozmowy o tym, że chciałby powołać taką fundację, a w Ołtarzewie stworzyć miejsce wsparcia dla rodzin. Dla abp. Hosera, jako duszpasterza i lekarza, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do śmierci i troska o życie były priorytetem. By ludzkie życie dobrze się rozwijało, musi mieć odpowiednie środowisko. Najlepszym do tego miejscem jest rodzina.

Plany powołania fundacji przerwał wyjazd do Medjugoria, dokąd abp Hoser został skierowany jako wizytator apostolski z ramienia Stolicy Apostolskiej. Jednak za każdym razem, kiedy przyjeżdżał do Polski, wracaliśmy do tematu fundacji. Prace zwalniała pandemia, ale od grudnia 2020 r. do wiosny 2021 r. wspólnie z abp. Hoserem udało się nam wypracować obszerny statut, który wyznaczył cele. Dokumenty zostały złożone w KRS jeszcze przed śmiercią abp. Hosera.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 sierpnia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter