28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzice tradycji

Ocena: 5
320

Jadąc drogą ekspresową S8 Warszawa–Białystok, warto zatrzymać się w Niegowie, aby obejrzeć unikatowe witraże w kościele parafialnym i pomodlić się przy sarkofagu czcigodnej sługi Bożej Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej.

fot. ks. Emil Adler

Miejscowość Niegów jest położona we wschodniej części Niziny Mazowieckiej, niedaleko rzeki Bug, przy trasie szybkiego ruchu Warszawa–Białystok. Parafia liczy około 2,5 tys. mieszkańców, z których znaczna część pracuje w okolicznych miastach: Warszawie, Wyszkowie i Radzyminie. Do parafii należą miejscowości: Niegów, Słopsk, Młynarze, Gaj, Ślubów, Zazdrość, Zabrodzie, Wysychy i część Lipin. Według historyków nazwa „Niegów” – pierwotnie „Niegowo” – pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego imienia Niegosław. Fundatorami pierwszego kościoła drewnianego w 1462 r. byli dziedzice Niegowa: ks. Mikołaj Trycz i jego bratanek Adam z Pieczysk. Parafię erygował biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc 3 lutego 1468 r., wydzielając ją z parafii Wyszków. Hierarcha powierzył ją pod opiekę patronów: Trójcy Świętej, Bożego Ciała, św. Jana i św. Anny.

Parafia odwiedzana jest przez licznych pielgrzymów, którzy chcą się pomodlić przy grobie kandydatki na ołtarze. W okolicach kościoła znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, założony przez matkę Wincentę Jaroszewską. Każdego dziesiątego dnia miesiąca parafianie i siostry benedyktynki samarytanki uczestniczą w Eucharystii, modląc się w intencji rychłej beatyfikacji matki Wincenty.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 01 grudnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter