16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzice tradycji

Ocena: 4.75
691

Jadąc drogą ekspresową S8 Warszawa–Białystok, warto zatrzymać się w Niegowie, aby obejrzeć unikatowe witraże w kościele parafialnym i pomodlić się przy sarkofagu czcigodnej sługi Bożej Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej.

fot. ks. Emil Adler

Miejscowość Niegów jest położona we wschodniej części Niziny Mazowieckiej, niedaleko rzeki Bug, przy trasie szybkiego ruchu Warszawa–Białystok. Parafia liczy około 2,5 tys. mieszkańców, z których znaczna część pracuje w okolicznych miastach: Warszawie, Wyszkowie i Radzyminie. Do parafii należą miejscowości: Niegów, Słopsk, Młynarze, Gaj, Ślubów, Zazdrość, Zabrodzie, Wysychy i część Lipin. Według historyków nazwa „Niegów” – pierwotnie „Niegowo” – pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego imienia Niegosław. Fundatorami pierwszego kościoła drewnianego w 1462 r. byli dziedzice Niegowa: ks. Mikołaj Trycz i jego bratanek Adam z Pieczysk. Parafię erygował biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc 3 lutego 1468 r., wydzielając ją z parafii Wyszków. Hierarcha powierzył ją pod opiekę patronów: Trójcy Świętej, Bożego Ciała, św. Jana i św. Anny.

Parafia odwiedzana jest przez licznych pielgrzymów, którzy chcą się pomodlić przy grobie kandydatki na ołtarze. W okolicach kościoła znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, założony przez matkę Wincentę Jaroszewską. Każdego dziesiątego dnia miesiąca parafianie i siostry benedyktynki samarytanki uczestniczą w Eucharystii, modląc się w intencji rychłej beatyfikacji matki Wincenty.

Dr Paweł Getka, wieloletni organista i autor pracy doktorskiej „Życie liturgiczne w parafii Niegów w latach 1819–1992”, zachęca do zwrócenia uwagi na kunsztowny witraż nad sarkofagiem czcigodnej sługi Bożej w kaplicy zakonnej. Wykonany został ze szczególnym pietyzmem. Ma też głęboką wymowę religijno-patriotyczną. – Nawiązuje do uciemiężenia narodu polskiego podczas zaborów. W jego centralnej części widzimy żółto-pomarańczowy krzyż z ramionami przepasanymi kajdanami, symbolizującymi niewolę. W dolnej części widoczny jest kwitnący oset, będący metaforą zła. W miejscu przecięcia się ramion krzyża nieznany autor umieścił dwie korony, cierniową i królewską (andegaweńską), oraz wieniec laurowy – symbol zwycięstwa. Dzieło to ma także odniesienie do życia duchowego służebnicy Bożej Wincenty Jaroszewskiej, która szczególnie umiłowała krzyż – opisuje dr Paweł Getka.

Ciekawe witraże znajdują się także w kościele parafialnym. Na jednym z nich znajduje się data 1912 r. oraz herb ówczesnego papieża Piusa X, co potwierdza i precyzuje czas ich powstania. Witraże przedstawiają postać Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej, symbole Eucharystii – kielich, winogrona, kłosy zboża, baranka z chorągwią symbolizującego Jezusa Zmartwychwstałego, godło Polski – orła w koronie – i Litwy – Pogoń. Zaskakujące jest to, że przetrwały one zarówno czas zaborów, wojen, jak i wojującego komunizmu po II wojnie światowej.

Dr Paweł Getka opowiada, że przy parafii św. Trójcy w Niegowie od wieków istniało Bractwo Różańca Świętego, które zostało utworzone w 1686 r. – Na podstawie zapisów z kroniki parafialnej ustaliłem, że bractwo działało do lat 30. XX w. – wyjaśnia. Silnie zakorzeniona pobożność maryjna przetrwała do dziś. We wnętrzu kościoła, w centralnej części ołtarza, widoczny jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej z 1907 r., który jest wierną kopią obrazu jasnogórskiego. Ciekawostką jest, że obraz ten raz do roku, 4 maja, zasłaniany jest przez obraz św. Floriana (jednego z patronów kościoła), na co dzień niewidoczny.

W parafii tradycją jest wspólna modlitwa różańcowa wiernych przed Mszami pogrzebowymi oraz niedzielną Eucharystią. – Od września tego roku trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Można wziąć wizerunek na tydzień lub na kilka dni, aby Maryja towarzyszyła nam w codziennym życiu. Stale pojawiają się nowi chętni, obecnie zapisują się już na grudzień – mówi proboszcz ks. Emil Adler.

Z inicjatywy parafian od nowego roku szkolnego ruszyły spotkania grupy oazowej dla uczniów klas III–VI, prowadzone przez animatorki. W każdą niedzielę odbywa się Msza święta z udziałem dzieci. Podczas homilii ks. Emil wyjaśnia najmłodszym znaczenie znaków liturgicznych i Eucharystii. Proboszcz planuje z pomocą parafian stworzyć duszpasterstwo młodzieży i męską wspólnotę modlitewną. Z okazji zakończenia Synodu Młodych i ŚDM w wymiarze diecezjalnym 20 listopada miało miejsce spotkanie integracyjne dla młodzieży z parafii. – Mam nadzieję, że będzie to początek budowy grupy młodzieżowej – mówi ks. Adler.

Mimo że parafia jest niewielka, stwarza warunki rozwoju wiary dla wszystkich, którzy chcą dołączyć do wspólnoty formacyjno-modlitewnej. Ks. Emil jest zbudowany postawą wielu wiernych, którzy regularnie przystępują do sakramentu pokuty i pojednania w pierwsze piątki miesiąca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter