19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci z Madagaskaru

Ocena: 4
3505

Już od czterech lat projekt edukacyjny „Misja Szkoła” ma pod opieką ponad sześciuset wychowanków ze szkół w Bangladeszu, Indiach, Nepalu oraz na Madagaskarze. Na wsparcie czekają kolejne dzieci.

fot. arch. OMI Andrzej Danilewicz SVD

Celem adopcji serca jest objęcie pomocą duchową i materialną konkretnego, znanego z imienia i nazwiska dziecka z krajów uboższych. Powszechnym zjawiskiem w niektórych regionach naszej planety są nadal głód i brak dostępu do wody pitnej: 800 mln ludzi na świecie głoduje (IFPRI), a prawie 750 mln nie ma dostępu do czystej wody (UNICEF). Z raportu UNICEF wynika także, iż do 2030 r. 69 mln dzieci grozi śmierć na skutek chorób, którym można zapobiec, a 167 mln dzieci żyje w nędzy. To porażające dane. Dlatego pojawiają się inicjatywy mające na celu zniwelowanie tak wielkich nierówności społecznych.

– Stoimy przed wyborem: albo zainwestujemy teraz w te dzieci, albo dopuścimy do tego, że nasz świat będzie jeszcze bardziej podzielony i jeszcze bardziej niesprawiedliwy – oświadczył sekretarz generalny UNICEF Anthony Lake, podczas prezentacji raportu.

Według raportu UNICEF, najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym ubóstwu i wykluczeniu jest oświata. Jednak aż 124 mln dzieci na świecie nie chodzą do szkoły. Potrzebne są inwestycje w szkolnictwo dla najbardziej potrzebujących. Raport wskazuje, że każdy dodatkowy rok spędzony w szkole podwyższa przyszłe dochody dziecka o około 10 proc. Ponadto zmniejsza stopień ubóstwa kraju, w którym ono mieszka, średnio nawet o 9 proc. Te statystyki pokazują jasno, jak ważna jest edukacja.

Nie sposób oczywiście w jednej chwili naprawić całego świata. Każdy z nas może jednak dołożyć cegiełkę do budowy tego lepszego i bardziej sprawiedliwego, zwłaszcza dla dzieci. Projekt „Misja Szkoła” prowadzony przez misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej i redakcję „Misyjnych Dróg” pozwala udzielić pomocy dzieciom w krajach misyjnych.

„Adoptowane sercem” dzieci pozostają w swoim kraju, środowisku i kulturze i tam otrzymują potrzebne wsparcie. Kontakt z nimi jest możliwy za pośrednictwem misjonarzy oblatów. Dziecko, które jest wspierane, dwa razy w roku wysyła do rodziców adopcyjnych listy za pośrednictwem redakcji. Rodzice śledzą postępy dziecka w ciągu roku. Udziału w projekcie mogą podjąć się także instytucje czy grupy, np. klasy szkolne, drużyny harcerskie, koła parafialne. Zdarza się, że wspólną adopcję podejmuje paczka znajomych. Finansowo jest to wtedy łatwiejsze do udźwignięcia, choć koszty udziału w inicjatywie nie są zbyt wygórowane.

– Obecnie na adopcję czeka 65 dzieci z dwóch szkół na Madagaskarze. Jedna z nich to szkoła podstawowa, druga – zawodowa, stolarska. Mamy nadzieję, że szybko uda się znaleźć dla nich rodziców adopcyjnych, bo edukacja jest dla tych młodych ludzi często jedyną drogą wyjścia z ubóstwa – mówi Łukasz Tadyszak, koordynator projektu „Misja Szkoła”. Koszt to odpowiednio 100 lub 200 euro rocznie. Za tę kwotę opłacana jest szkoła, ciepły posiłek każdego dnia, mundurek, podręczniki, przybory szkolne i potrzebna pomoc medyczna. Do akcji „Misja Szkoła” można dołączyć w każdej chwili.

Więcej o inicjatywie oraz o otwartych programach adopcyjnych można przeczytać na www.misjaszkola.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter