23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dyrektor Caritas Polska na zebraniu KEP o pomocy Kościoła dla Ukrainy

Ocena: 0
505

Kościół przyjmuje uchodźców w domach wypoczynkowych, klasztorach, ośrodkach Caritas i parafiach. Wartość pomocy wysłanej dotychczas do Ukrainy w transportach charytatywnych wynosi około 40 mln złotych. O bieżącej i planowanej pomocy dla uchodźców i tych, którzy pozostali na Ukrainie, mówił w poniedziałek na zebraniu plenarnym Episkopatu dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Fot. Caritas Polska

 Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce jest tematem przewodnim 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się w Warszawie.

O obecnych działaniach podejmowanych przez Caritas Polska poinformował biskupów dyrektor tej organizacji ks. dr Marcin Iżycki. Przypomniał, że do Polski przybyło już około 1,7 mln osób, a jest to prawdopodobnie dopiero jakaś część spośród tych, którzy przybędą.

“Musimy dobrze zorganizować nasze struktury” - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną ks. Iżycki. Zaznaczył, że główny ciężar przyjmowania uchodźców spoczywa na państwie, samorządach i różnych organizacjach, niemniej wielką rolę do spełnienia ma tu oczywiście także Kościół katolicki.

Duchowny podkreślił, że nie zgadza się z głosami, jakoby Kościół w kwestiach pomocy uchodźcom robił niewiele. Przypomniał, że Kościół przyjmuje uchodźców w domach wypoczynkowych, klasztorach, ośrodkach Caritas, a także w parafiach. W najbliższym czasie Caritas Polska przekaże do diecezji pomoc finansową w wysokości około 26 mln zł. Do Ukrainy wysłano dotąd już 150 tirów i 100 busów z pomocą o łącznej wartości około 40 mln złotych. Wśród innych form pomocy jest też np. przygotowanie w ośrodkach Caritas 2,5 tys. miejsc dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.

Obecnie czymś bardzo ważnym jest dobra organizacja przyjmowania uchodźców w parafiach. Jak tłumaczy ks. Iżycki niekoniecznie chodzi o to, żeby każda rodzina przyjęła uchodźców, ale o skuteczne dzielenie się odpowiedzialnością. Jeśli na przykład jedna rodzina przyjęła przybyszów pod swój dach, to opiekę nad nimi mogą sprawować także inni, na przykład wspomagając ich materialnie, znajdując pracę czy dostarczając wyżywienie.

Ks. Iżycki zwraca uwagę, że do pomocy najbardziej potrzebującym zobowiązana jest w Kościele nie tylko Caritas. “My niesiemy pomoc charytatywną, natomiast musimy patrzeć jeszcze szerzej" - tłumaczy duchowny. Caritas Polska nie ma bowiem codziennego dostępu do parafii i całego zaplecza, którym dysponują diecezje.

“Nie do przecenienia jest tu rola biskupa diecezjalnego, który mógłby wyznaczyć konkretną osobę, na przykład dyrektora diecezjalnej Caritas, do całościowej koordynacji pomocy dla uchodźców świadczonej w danej diecezji” - uważa kapłan. Zaznacza przy tym, że Caritas Polska ma ścisły kontakt z konsultami wyższych przełożonych zakonów, zarówno męskich jak i żeńskich, dzięki czemu wie już, jakie są ich możliwości pomocy, ilu uchodźców już przyjęła dana konsulta, itd.

Dyrektor Caritas Polska zwraca uwagę, że ogromny kryzys humanitarny, którego nigdy w Polsce nie doświadczyliśmy, zupełnie różni się od kryzysów wcześniejszych, które dotyczyły Europy i świata.

Jak widać, my nie tworzymy żadnych obozów dla uchodźców, tylko staramy się, żeby ci ludzie byli przyjęci godnie i byli zaopiekowani

- wskazuje duchowny dodając jednak, że “jeśli pojawią się kolejne fale uchodźców, to może być różnie”.

Zdaniem ks. Iżyckiego ważne jest także to, żeby ułatwiać przybyszom przejazd do innych krajów Unii Europejskiej, z tym, że wielu uchodźców nie chce jechać dalej, bo wciąż ma nadzieję na rychły powrót do ojczyzny. Wyzwaniem jest także równomierne rozmieszczenie Ukraińców na terenie całego kraju. Koncentrują się oni bowiem raczej w wielkich miastach, zwłaszcza w Warszawie i Krakowie, licząc na to, że tam łatwiej znajdą pracę i mieszkanie.

Tymczasem w mniejszych miejscowościach ta pomoc jest naprawdę szczególna, z uwagi na zdolność mobilizowania się lokalnych społeczności w okazywaniu gościny przybyszom

- zauważa dyrektor Caritas Polska. Dodaje przy tym, że kwestia równomiernego rozmieszczania uchodźców leży jednak głównie w gestii państwa.

Kościół świadczy uchodźcom doraźną pomoc praktycznie od początku wojny i jest obecny na wszystkich przejściach granicznych, czy to jako Caritas czy też jako wspólnoty parafialne. Wszędzie tam stoją namioty, w którym potrzebujący otrzymują pomoc żywnościową, noclegową, środki higieniczne, itd.

Obecnie przed Polakami staje wyzwanie udzielania pomocy w dłuższej perspektywie - podkreśla ks. Iżycki. Chodzi o tworzenie centrów dla uchodźców, gdzie otrzymają konkretną pomoc finansową, ale też wsparcie w wynajmie mieszkania, znalezieniu pracy, pomoc medyczną, psychologiczną, itd.

To jest możliwe, bo pamiętajmy, że w Polsce nie ma bezrobocia; jest tu jeszcze około 300-400 tys. miejsc pracy, a więc część przybyszów z Ukrainy mogłaby znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach, na przykład w oświacie, bo wśród uchodźców jest wielu nauczycieli

- mówi duchowny.

Na obecnym etapie bardzo ważna jest dobra organizacja pomocy i jej skoordynowanie.

Oczywiście nikt nie był przygotowany na taką sytuację i tak wielką liczbę uchodźców, ale minęły już ponad dwa tygodnie, trzeba się ogarnąć, ocenić potrzeby i jak najlepiej pomagać

- ocenia ks. Iżycki.

Jedną z form obecnie świadczone przez Caritas Polska pomocy jest akcja “Paczka dla Ukrainy”. Organizacja zwróciła się do parafian w całej Polsce z prośbą o przygotowanie około 18 kilogramowych paczek. Do parafii trafiły już specjalne kartony zawierające konkretną listę produktów. Za pośrednictwem Caritas w Ukrainie paczki trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

Caritas Polska zachęca do współpracy wszystkich zainteresowanych pomocą dla Ukrainy. Informacje o tym, w jaki sposób można się zaangażować dostępne są na stronie caritas.pl.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granica?. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcje? koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter